KÁHIRA. Pri piatkových protestoch, ktoré v Egypte zvolalo Moslimské bratstvo, zahynulo najmenej 173 ľudí. Informovalo o tom tamojšie ministerstvo zdravotníctva.
Zrážky medzi islamistami, políciou a sekulárnymi obyvateľmi pripravili o život aj syna vodcu Moslimského bratstva Muhammada Badího. Kde sa nachádza Badí, ktorého vinia z podnecovania násilia, nie je známe.
Najhoršie násilnosti boli v piatok v centre Káhiry. Zranenia utrpelo najmenej 1330 osôb. Zhruba 1000 sympatizantov Moslimského bratstva zadržali, 250 z nich vyšetrujú.
Medzi zadržanými sú aj vplyvný duchovný a údajne aj šesť popredných členov Moslimského bratstva.
Kde došlo k bojom:
Zdroj: Economist
Rušia zájazdy Moslimské brastvo vopred varovalo, že krajina zažije v piatok deň hnevu. Zvolané protesty sa na viacerých miestach krajiny rýchlo zmenili z pokojných na násilné.
Pochody majú pokračovať aj celý budúci týždeň. "Vyzývame egyptský ľud a národné sily, aby protestovali každý deň, kým sa neskončí prevrat," uviedlo.
Svetoví diplomati neodporúčajú vycestovať do Egypta. Požiadali dovolenkárov, aby nevychádzali z hotelov v turistických strediskách.
Viaceré cestovné kancelárie vrátane slovenských rušia zájazdy. Týka sa to aj pobytov v oblasti Hurghady či Šarm aš-Šajchu, kde je situácia skôr pokojná.
Slovenských turistov sa zatiaľ vyhrotená situácia veľmi nedotkla. Konzulát v Egypte neeviduje žiadnu žiadosť o pomoc alebo asistenciu.
Z mešít rovno do ulíc Bratstvo zvolalo svojich stúpencov k pokojnému protestu proti stredajšiemu zásahu bezpečnostných síl, ktoré zakročili proti stúpencom zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího. Pri zásahu vtedy zahynulo viac ako 600 ľudí.
Ľudia začali zapĺňať ulice hneď, ako vyšli z mešít po poludňajších modlitbách. Z jednej z mešít neskôr strieľali na príslušníkov bezpečnostných síl.
Aktivizovali sa aj liberáli a ľavičiari. Apelovali pritom na Egypťanov, aby protestovali proti "očividným teroristickým akciám" Moslimského bratstva.
V reakcií na násilnosti, ktoré prepukli, navrhol egyptský premiér Házim Babláwí rozpustiť Moslimské bratstvo. Návrhom sa teraz zaoberá vláda.
Povedal tiež, že umiernení členovia Bratstva, ktorí sa do bojov nezapojili, budú môcť zostať v politike.
Streľba z vrtuľníkov Centrum Káhiry bolo od rána prísne strážené vojakmi. Protestujúci sa k nemu priblížili aj napriek výstrahám ministerstva vnútra.
Islamisti v blízkosti káhirského Ramzesovho námestia, ktorých citovala stanica Al-Džazíra, tvrdili, že na dav strieľali posádky z vrtuľníkov.
Na internete sa objavili aj zábery desiatok protestujúcich, ktorí pri úteku do bezpečia skákali z mosta.
People are jumping off the bridge pic.twitter.com/eknrUmn6Wx
— أبو كار (@Sarahcarr) August 16, 2013 Protesty dorazili do letovísk Najviac obetí narátali po násilnostiach v Káhire. Mŕtvych hlásili aj z provincie Kafr aš-Šajch, kde polícia zasiahla proti islamistom, ktorí vtrhli do budovy guvernéra a policajnej stanice.
Po zrážkach s políciou zostali obete aj v Ismáilíji pri Suezskom prieplave a v Dumjáte na brehu Stredozemného mora.
Islamisti demonštrovali v Alexandrii, Bání Suvajf, Fajjúme, ale aj v turistami vyhľadávanej Hurgade na pobreží Červeného mora.
V celej krajine platí výnimočný stav a ministerstvo vnútra ešte pred piatkovými zrážkami pohrozilo, že v prípade útokov na vládne budovy proti demonštrantom tvrdo zakročí.
The most unexpected image out of Egypt today: pic.twitter.com/QwXjJozjqk
— financial acrobat (@finansakrobat) August 16, 2013 Výzvy na zastavenie násilia Spojené štáty vyzvali egyptskú armádu, aby proti demonštrantom nepoužívala "smrtiace prostriedky".
"Jasne sme povedali, že Egypťania majú všeobecné právo sa zhromažďovať a slobode sa vyjadrovať, vrátane pokojných demonštrácií," vyhlásila hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia.
Saudskoarabský kráľ Abdalláh nariadil vyslanie lekárskeho personálu a vybavenia do Egypta, ktoré pomôže vybudovať tri poľné nemocnice.
Thajsko chce z Egypta evakuovať vyše 600 svojich študentov.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident François Hollande sa vyslovili za okamžité zastavenie násilia.
Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová požiadala vlády EÚ, aby prediskutovali "vhodné opatrenia", ktoré môže únia podniknúť v reakcii na násilie v Egypte. Uviedla, že zodpovednosť za tragédiu leží z veľkej časti na pleciach dočasnej vlády, no aj širšieho politického vedenia krajiny.