Peter Morvay, redaktor denníka SME
BUDAPEŠŤ. Maďarsko sa podľa Eurostatu stáva jednou z najchudobnejších krajín Európskej únie.
V roku 2012 za ním v porovnaní kúpnej sily obyvateľstva zaostali len Lotyšsko, Rumunsko a Bulharsko. Lotyšská ekonomika však na rozdiel od maďarskej výrazne rastie, takže aj táto pobaltská krajina pravdepodobne našich susedov predbehne.
Pokusy vlády Viktora Orbána oživiť maďarskú ekonomiku mali na začiatku roku len dočasný efekt, v druhom štvrťroku 2013 maďarské HDP opäť rástlo iba o 0,1 percenta.
Fakty
Najväčšie hriechy orbánizmu
- všetka moc sa koncentruje v rukách jediného človeka Viktora Orbána,
- fungovanie parlamentu sa stalo formalitou
- vláda postupne preberá kontrolu nad súdnictvom,
- verejné peniaze a zákazky získavajú len Fideszu blízki podnikatelia či umelci,
- zákony sa šijú na mieru podnikateľom blízkym vláde,
- Fidesz obsadzuje všetky posty v krajine svojimi nominantmi,
- volebný systém upravila vládna strana s ústavnou väčšinou podľa svojich potrieb,
- vláda útočí na zahraničný kapitál, na Európsku úniu a Západ, hlása novú orientáciu Maďarska na Východ, snaží sa zapáčiť rôznym diktatúram,
- vládna rétorika legitimizuje rasizmus a nacionalizmus, idealizuje medzivojnový horthyovský systém,
- vládny mediálny zákon ohrozuje slobodu aj fungovanie nezávislých médií.
Za problémy maďarskej ekonomiky zďaleka nemôže len globálna kríza – jej negatívne účinky katastrofálne posilňuje „neortodoxná“ ekonomická politika vládnej strany Fidesz.
Nevypočítateľné zásahy štátu, právna neistota, mimoriadne dane, hrozba zoštátňovania a deformovanie trhu v prospech fideszáckych podnikateľov odrádzajú zahraničných investorov a čoraz viac dusia aj domácich podnikateľov, čo nepatria „do rodiny“.
Fidesz moc získal demokratickou cestou, no zneužíva ju na budovanie nedemokratického systému.
„Medzi samotnými politológmi je veľký spor o to, ako pomenovať takýto systém,“ tvrdí politológ Attila Juhász z analytického inštitútu Political Capital.
Diktatúra či ešte nie?
„Isté je, že sa tu rušia inštitúcie právneho štátu, ruší sa rozdelenie mocenských odvetví, bŕzd a protiváh, a v celom systéme sa končí kontrola politickej moci. Diskutuje sa, či to možno ešte nazvať demokraciou, alebo to je už diktatúra. Môj osobný názor je, že sa vyvíjame k systému, ktorý sa zvykne nazývať volebnou autokraciou,“ hovorí Juhász.
Vláda si necelý rok pred voľbami udržiava veľkú časť popularity populistickými krokmi, ako je ústredne nariadené desaťpercentné zníženie cien energií pre domácnosti. Energetické firmy tým však prichádzajú o peniaze na investície a straty si kompenzujú zvyšovaným cien pre firmy, čo opäť zhoršuje výkon ekonomiky
Fidesz si tiež prívržencov udržiava vystupňovaným nacionalizmom a víziou ohrozeného maďarského národa, ktorý musí bojovať s celým nepriateľským zvyškom sveta.
Tabak už len z Národnej predajne. Na predaj cigariet treba v Maďarsku licenciu a tento lukratívny obchod vyhradila vládna strana „svojim“ podnikateľom. FOTO: SME – TIBOR SOMOGYI
Politiku nevysielame
„K väčšine voličov sa dostane len vládna propaganda,“ hovorí Juhász. Kritika vlády zaznieva už len z niektorých novín a časopisov, internetových novín, jedinej televízie a jediného rádia.
Verejnoprávne médiá chŕlia len vládnu propagandu, rovnako ako médiá vlastnené vláde blízkymi podnikateľmi. Komerčné televízie sa zo strachu, že prídu o vysielacie licencie, politike a kritickým správam vo svojom vysielaní vyhýbajú.
Protiorbánovská opozícia je slabá, rozdelená a nie príliš schopná. Nedokáže využiť ani chyby vlády a cielene osloviť skupiny poškodené politikou Fideszu, hovorí Juhász. Napríklad ženy, ktorým dávajú vládni politici často najavo, že ich úlohou je len starať sa o domácnosť a vychovávať deti.
Zmenili aj volebný systém vo svoj prospech
Fidesz si navyše aj úpravami volebného systému zaistil, aby bolo víťazstvo opozície veľmi nepravdepodobné. „V dôsledku zmien môže Fidesz zostať pri moci aj vtedy, ak by opozícia získala o trochu viac hlasov,“ dodáva Juhász.
Sociálny psychológ Ferenc Pataki vysvetľuje úspech Fideszu „smädom po autorite“, ktorý v maďarskej spoločnosti prevládol v súvislosti s historickými frustráciami a zo strachu z chaotického sveta, v ktorom ľudia žijú od pádu komunistického režimu.
„Budúcoročné voľby budú výnimočné, nebude sa rozhodovať len o zachovaní či výmene jednej vlády, ale o konsolidácii či odmietnutí jedného režimu,“ hovorí Pataki v rozhovore pre týždenník Élet és Irodalom. Ak sa režim upevní, bude ho už vraj možné len povaliť, ako to býva v prípade diktatúr.
Maďarské ulice zaplavuje vládna propaganda: znížili sme náklady na energie a zvýšili dôchodky! FOTO: SME – PETER MORVAY