KÁHIRA, BRATISLAVA. Desaťročia trvalo, kým sa Moslimské bratstvo vzdalo časti ideológie, podľa ktorej sa praví moslimovia nemajú zapájať do volieb so sekulárnymi politikmi, keďže tí ich nikdy nenechajú vládnuť. Teraz sa k nej zrejme vrátia.
Po stredajšom masakri, keď armáda zlikvidovala dva protestné tábory, sa začalo stupňovať násilie.
Islamisti s kalašnikovom
Niektorí prívrženci zvrhnutého prezidenta Muhammáda Mursího sú ozbrojení, pri konfliktoch zomreli desiatky policajtov. Útočili na kresťanské kostoly, ovládli aj jednu vládnu budovu v Káhire.
Mursího prívrženci odmietajú nové voľby. Tie sa už v Egypte konali a Moslimské bratstvo ich vyhralo. Napriek tomu prišlo o moc.
„Uverí ešte moslim, ktorý si želá štát založený na jeho náboženstve, že sa to dá dosiahnuť pri volebnej urne?“ pýta sa v článku komentátor Independent Robert Frisk. „Tento masaker vytvoril kruté rozdelenie, z ktorého sa Egypt bude roky spamätávať.“
Znovu sa zradikalizujú?
Situácia pripomína rok 1954. Potom, ako islamisti pomohli zvrhnúť kráľa, ich vláda zakázala, niekoľkých lídrov popravila a ideológa Saída Qutba dala do väzenia.
Vtedy sa začalo hnutie radikalizovať a vytvorilo ozbrojené zložky. Tie stoja za vznikom palestínskeho Hamasu aj za atentátom na Mubarakovho predchodcu Anvara Sadata.
Prečo sa zabíjajú?
Egypťania sa rozdelili na dve rovnako veľké časti, ktoré sa nenávidia a nechcú ustúpiť.
1. Prečo sa začalo nové násilie?
Po masívnych protestoch egyptská armáda začiatkom júla zvrhla islamistického prezidenta Muhammáda Mursího. Jeho prívrženci vyšli do ulíc, vytvorili si tábory. Armáda ich varovala, že zasiahne, urobila tak v stredu.
2. Kto má v krajine navrch?
Pomer síl medzi prívržencami Moslimského bratstva a sekulárnymi Egypťanmi je zhruba jedna k jednej, každá strana vie dostať do ulíc milión ľudí.
3. Prečo sa v Egypte nerokuje?
Nikto nechce ustúpiť. Armáda trvá na nových voľbách začiatkom roka 2014, islamisti zase žiadajú návrat Mursího.
4. Ako sa k tomu stavia Západ?
Krajiny odsúdili násilie, no väčšinou sa nepostavili za nikoho. Americký prezident Barack Obama skritizoval policajné násilie aj výnimočný stav a pripustil, že prehodnotí pomoc pre egyptskú armádu.