WASHINGTON, BRATISLAVA. V Spojených štátoch môžete nazvať svoje dieťa prakticky akokoľvek.
Napríklad podľa kusa nábytku, môžete si dokonca aj vybrať, ako sa meno vášho dieťa bude presne písať. Len pozornosť médií, nie však zásah úradov, pred štyrmi rokmi preto vyvolal prípad trojročného chlapca s menom Adolf Hitler.
Teraz sa však ukázalo, že súdy niekedy zasiahnu z náboženských dôvodov, čo je v krajine, ktorá si zakladá na tom, že je otvorená pre každú vieru, veľmi citlivá otázka.
Mesiáš je len jeden
Fakty
Zakázané mená
Vo Francúzsku úrady zakázali meno Daemon.
Deväťročná Talula Does The Hula From Hawai z Nového Zélandu sa radšej predstavovala ako K. Úrady ju odobrali rodičom a premenovali.
Nový Zéland zakázal aj mená ako 4Real.
Keď Jaleesa Martinová išla na súd v meste Newport v štáte Tennessee, lebo sa s otcom svojho dieťaťa nevedela dohodnúť na priezvisku ich sedemmesačného syna, netušila, že hovoriť sa bude aj o krstnom mene.
Keď sa sudkyňa Lu Ann Ballewová dozvedela, o kom vlastne rozhoduje, zmenila aj krstné meno chlapca. Z malého Messiaha sa stal Martin DeShawn McCullough. Má tak priezviska oboch rodičov, no prišiel o svoje krstné meno.
Messiah totiž znamená mesiáš a to je vraj v miestnej kresťanskej komunite nevhodné meno.
„Slovo mesiáš je titul a ten si vyslúžil len jeden človek, tým človekom je Ježiš Kristus,“ uviedla sudkyňa. V Amerike je pritom bežné španielske meno Jesús.
Martinová tvrdí, že meno pre syna vybrala podľa toho, lebo dobre znie spolu s menami jeho bratov Micah a Mason.
„Nikdy by som si nemyslela, že sudkyňa môže zmeniť meno podľa svojej viery,“ povedala pre miestnu televíziu WBIR.
Martinová sa chce odvolať a zrejme uspeje. V Amerike žijú totiž tisíce ľudí s menom Messiah, len v minulom roku sa ich narodilo 762, je to dokonca štvrté meno v poradí rastu popularity.
„Nikdy sa ku mne nesprávali inak, bol som ako ostatné deti. Svoje meno som v skutočnosti nepovažoval za veľkú vec, až kým som nepočul správu z Tennessee,“ povedal pre BBC dokumentarista Messiah Rhodes z New Yorku.
Jednoducho Albín
Obmedzovanie mien je oveľa bežnejšie v iných krajinách.
V Nemecku napríklad tureckému páru nepovolili nazvať syna Usáma bin Ládin, vo Švédsku zas neprešlo meno Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116. Rodičia tým protestovali proti prísnemu zákonu, ktorý povoľuje len obmedzený počet mien.
Ponúkli aj vlastnú výslovnosť. Meno ich syna sa malo čítať jednoducho Albín.
Slováci musia dokázať, že meno existuje
Kalendár ponúka rôzne možnosti. Chlapec sa môže volať aj Xenofón.
BRATISLAVA. Každý rok médiá prinesú správu o tom, aké sú najpopulárnejšie mená, pričom pridajú aj tie najbizarnejšie.
Onur, Šeherezáda, Angelika či Winnetou. Popularitu netradičných mien výrazne ovplyvňujú aktuálne seriály alebo šoubiznis.
Slovenskí rodičia však nemôžu deti nazvať, ako chcú.
Okrem naoko jednoznačného pravidla, že chlapec nemôže dostať dievčenské meno a naopak (čo napríklad v USA neplatí), musí ísť o skutočné meno. Teda také, ktoré je v slovenskom kalendári alebo sa používa v zahraničí.
V prvom prípade sú k dispozícii aj mená ako Xenofón alebo Piroška, v druhom treba potvrdenie z ambasády.
V drvivej väčšine prípadov však slovenskí rodičia extrémy neriešia.
Medzi chlapcami sú najpopulárnejšie mená Jakub, Samuel a Adam, u dievčat zas Sofia, Natália a Nela. I tu vidno zmeny v trende, „tradiční“ Mária či Jozef sa do prvej pätnástky najpopulárnejších nedostali.