Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KESENNUMA, BRATISLAVA. Loď Kyotokumaru nezostane pomníkom cunami z roku 2011. Ľudia z mesta Kesennuma, kam loď vlny vyplavili, o tom rozhodli v referende. Začnú ju rozoberať do niekoľkých týždňov.
Starosta mesta Kesennuma Šigeru Sugawara je podľa Washington Post sklamaný.
„Chcel som zanechať viditeľný symbol toho, čo sa stalo, pre budúce generácie, rozhodnutie už padlo, nič s tým neurobíme,“ povedal. V sedemdesiattisícovom meste boli za odstránenie symbolu prírodnej katastrofy viac ako dve tretiny obyvateľov.
Pre niektorých je to iba zbytočné pripomínanie veľkého nešťastia. Iní si myslia, že loď bola dobrá pre zviditeľnenie mesta, priťahuje záujemcov z iných časí Japonska. Nosia k nej kvety, fotia a modlia sa pri nej.
Viac ako tristotonovú rybársku loď pred dvoma rokmi cunami vyvrhla z prístavu asi 750 metrov do vnútrozemia. Trosky a nečistotu z okolia upratali, loď zostala na mieste a stala sa pre miestnych orientačným bodom.
Rozoberanie lode by sa malo začať do niekoľkých týždňov. Jej vlastník, fukušimská rybárska spoločnosť, sa už dohodol s neziskovou organizáciou, ktorá recykluje lode.
Hrdzavejúca loď zatiaľ pripomína prílivovú vlnu cunami vyvolanú silným zemetrasením, ktorá zasiahla východné pobrežie Japonska pred dvoma rokmi v marci. Zahynulo pritom skoro devätnásťtisíc ľudí.
Veľká časť postihnutých oblastí stále nie je obnovená. Obavy vyvoláva odchod mladých. Mestá v okolí jadrovej elektrárne Fukušima zostanú pre radiáciu opustené desaťročia.