LONDÝN. Zimbabwe prisľúbilo Iránu, že mu dodá urán pre jeho kontroverzný jadrový program.
Britskému denníku Times of London to povedal odchádzajúci námestník ministra baníctva Gift Chimanikire, podľa ktorého existuje o tom tajná dohoda medzi Harare a Teheránom.
Chimanikire tvrdí, že príslušná dohoda bola uzatvorená minulý rok bez jeho súhlasu a vedomia a vedela o nej len hŕstka politikov na najvyšších miestach vo vláde.
Vývoz uránu by bol porušením sankcií OSN uvalených na Irán za jeho jadrový program. Times of London však s odvolaním sa na odborníkov napísal, že Zimbabwe momentálne nie je schopné ťažiť alebo vyvážať svoje zásoby uránu.
Minister baníctva Obert Mpofu existenciu dohody s Iránom poprel.
"Môžeme slobodne obchodovať s ktoroukoľvek krajinou, ale moje ministerstvo nepodpísalo s Teheránom žiadnu dohodu o uráne. Je to fikcia a zvyčajne len zbožné želanie západných médií. Prečo by sme mali mať tajnú dohodu, keď sme v slobodnej krajine," citovala Mpofa, ktorý je členom strany ZANU-PF prezidenta Roberta Mugabeho, agentúra DPA. Chimanikire je členom konkurenčného Hnutia za demokratickú zmenu.
Západ podozrieva Irán, že tajne pracuje na výrobe jadrovej zbrane. Teherán to popiera a trvá na tom, že má právo na mierové využitie jadrovej energie.
Opätovne zvolený zimbabwiansky prezident Robert Mugabe ubezpečil svojho iránskeho partnera Mahmúda Ahmadínežáda počas jeho návštevy v Harare v roku 2010 o svojej "pokračujúcej podpore".
Jadrové rozhovory medzi Iránom a tzv. skupinou 5+1, ktorá zahŕňa mocnosti s právom veta v Bezpečnostnej rade OSN a Nemecko, momentálne stagnujú.
Nový iránsky prezident Hasan Rúhání zastáva zmierlivejšie postoje, no zároveň dal najavo, že Irán bude pokračovať vo svojom jadrovom programe.