SME

Kalousek: Zeman využíva rovnaké praktiky ako Gottwald

Český prezident Miloš Zeman si ho v poslednom čase vybral ako symbol najväčšieho zla v českej politike. „To len dokazuje, že to, čo robím, robím dobre,“ hovorí bývalý minister financií MIROSLAV KALOUSEK.

Miroslav Kalousek (52) je jedenz najskúsenejších súčasných politikov. Niekoľkonásobný minister financií v minulosti viedol KDU­ČSL, potom s Karlom Schwarzenbergom založil TOP 09. V nej je „len“ podpredsedom, aj keď ho komentátori označujú za skutoMiroslav Kalousek (52) je jedenz najskúsenejších súčasných politikov. Niekoľkonásobný minister financií v minulosti viedol KDU­ČSL, potom s Karlom Schwarzenbergom založil TOP 09. V nej je „len“ podpredsedom, aj keď ho komentátori označujú za skuto (Zdroj: MAFRA – JAN ZÁTORSKÝ)

Český prezident Miloš Zeman si ho v poslednom čase vybral ako symbol najväčšieho zla v českej politike. „To len dokazuje, že to, čo robím, robím dobre,“ hovorí bývalý minister financií a podpredseda TOP 09 MIROSLAV KALOUSEK.

Kroky českého prezidenta Miloša Zemana prirovnávajú ku komunistickému puču v roku 1948. Nie je to tak, že len využíva možnosti výkladu ústavy?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zeman používa rovnaké praktiky, aké používal vtedy Klement Gottwald. Aj ten viedol prevrat podľa demokratickej ústavy, ale vykladal ju absolútne formálne, bez ohľadu na princípy a zvyklosti, bez ohľadu na ducha ústavy. Miloš Zeman sa správa podobne. Formálne vykladá ústavu a ústavné zvyklosti označuje za idiotské.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie je chyba v ústave?

„V skutočnom demokratickom štáte ústava nie je len to, čo je napísané. Treba ctiť nielen ústavu, ale aj ústavné zvyklosti, princípy a demokratickú tradíciu. Chyba nie je v ústave, to by bolo treba do nej napísať úplne všetko.“

Zaskočil vás svojím postupom, keď si vybral za premiéra Jiřího Rusnoka, ktorý nemal šancu na získanie dôvery v parlamente?

„Čakali sme, že Zeman je človek s veľkým ťahom po moci, že sa bude snažiť vplývať na vládu. Už kampaň pripomínala skôr premiérsku ako prezidentskú. Ale to, že pôjde až takto ďaleko, to nás naozaj prekvapilo.“

Hovorí sa, že má prepojenie na ruské záujmy. Súhlasíte?

„Nemám konkrétny dôkaz, ale zvonka to tak vyzerá. Treba byť nesmierne pozorný.“

Môžu s tým súvisieť čistky novej vlády?

SkryťVypnúť reklamu

„To si nemyslím. Skôr ide o posilnenie moci a najmä ide o zastrašovanie, aby si všetci dobre premysleli svoje kroky a čo sa im môže stať, ak sa nebudú správať lojálne. Zastrašujúce politické čistky si pamätáme z normalizácie, sú veľmi účinné. Je úplne absurdné, že ich robí vláda bez dôvery, nikdy v minulosti sa nič také nestalo.“

Zeman útočí viac na vás ako na predsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Prečo sa zameral na vás?

„Od vymenovania Rusnoka, pričom ten je de facto len Zemanovým hovorcom a výkonným nástrojom, nahlas hovorím, ako to je. Prezidentove výroky mi lichotia, lebo dokazujú, že to, čo hovorím, mu veľmi prekáža. Myslím si, že v obľúbenosti u pána prezidenta sme s kniežaťom na tom zhruba rovnako.“

Patríte ku kritikom štátneho zástupcu Iva Ištvana a postupu polície v kauze, ktorá spôsobila pád Nečasovej vlády. Nevyvíjate neprimeraný tlak na vyšetrovateľov?

SkryťVypnúť reklamu

„To som nikdy nerobil. Chcem len, aby štátne zastupiteľstvo konalo nestranne, tak ako to hovorí zákon. Pokiaľ štátny zástupca Ištvan hovorí na súkromnom stretnutí o vyšetrovaní s prezidentom, pritom medzi prezidentom a vrchným štátnym zástupcom nie je žiadna kompetenčná väzba, a prezident sa na to potom odvoláva v parlamente, tak potom o nestranný výkon naozaj nejde. Je povinnosťou každého politika to kritizovať.“

Máte dôkazy, že by žalobca konal na objednávku?

„Nemám, ale štátny zástupca je povinný zdržať sa všetkých krokov, ktoré by mohli ohroziť dôveru verejnosti v nestranný výkon práce štátneho zastupiteľstva.“

Neobávate sa, že pri vyšetrovaní príde rad aj na TOP 09?

„Vzhľadom na to, že vyšetrovanie sa odvíja od odpočúvania takzvaných kmotrov a pani vrchnej riaditeľky Jany Nagyovej, som si istý, že také niečo sa nemôže stať. Nagyová ani kmotri neboli v obľube nikoho z TOP 09.“

SkryťVypnúť reklamu

Po prevalení kauzy ste chceli pokračovať v koalícii. Nebol dosť dobrý dôvod na nedôveru voči ODS to, že sa zneužívala vojenská tajná služba?

„Premiér Petr Nečas na to reagoval po našom stretnutí demisiou, to bol podľa mňa dostatočný krok. Pokiaľ ide o bývalých poslancov, obvinenie z korupcie za to, že dvaja z nich prijali miesta v štátnych spoločnostiach, je absolútne absurdné.“

Prečo?

„Nemohla tam byť žiadna korupcia. Dobre viem, kedy dostali tie ponuky, kto im ich dal a kto rozhodol o tom, že tie miesta prijali. Bol som to ja. Bolo to až potom, ako sa vzdali mandátu, čo je aj podľa súdu suverénny prejav poslanca v Poslaneckej snemovni. Napríklad Marek Šnajdr až niekoľko týždňov po rezignácii prijal moju ponuku, kde odmena je zhruba 40-percentná oproti odmene poslanca.“

SkryťVypnúť reklamu

Takže keď Ištvan tvrdí, že v odpočúvaniach má dôkaz, že ponuky dostali pred odstúpením, klame?

„To netvrdím. Mohli dostať rôzne ponuky od ľudí, ktorí to nemohli zariadiť. To som mohol len ja. Nikto to odo mňa nežiadal. Pri odstupovaní nemohli tušiť, že ju dostanú.“

Je prideľovanie trafík nutnou súčasťou politiky?

„Nemôžem v tomto prípade súhlasiť so slovom trafika. Ivan Fuksa aj Marek Šnajdr mali za sebou aj pomerne úctyhodný profesijný životopis, na ich miestach predtým nesedel nikto s lepšou kvalifikáciou. Bol by som blázon, ak by som odborníka, ktorý sa uvoľnil na pracovnom trhu, nechal odísť do súkromnej sféry na lepšie platené miesto. Prečo skončil vo väzbe aj tretí, tomu nerozumiem.“

Vyšetrovala vás polícia v tejto súvislosti?

„Vypovedal som ako svedok a povedal som im to isté.“

SkryťVypnúť reklamu

Čoskoro rozpustíte parlament, platí vaše vyjadrenie, že s ČSSD do vlády po voľbách nepôjdete?

„Teraz je to ešte aktuálnejšie, keď okrem programového nesúladu sa stalo aj to, že vplyv nad ČSSD prevzal Miloš Zeman. On je faktickým lídrom strany a chce ju použiť, aby sa zmenil systém na poloprezidentský. Naša povolebná spolupráca je úplne vylúčená.“

Na čom chcete stavať kampaň? Na popularite predsedu Schwarzenberga z prezidentských volieb?

„Kampaň budeme stavať na našich témach, sme konzervatívna strana. Samozrejme, aj na osobnostiach, ktoré máme, najpopulárnejší je náš predseda.“

Vidno na ňom únavu z politiky. Nechystá sa už do dôchodku, a vy by ste ho nahradili na čele?

„Nechystá, zdravotne je na tom dobre. Aj vo svojom veku dokáže napríklad v nočnej Prahe o jednej ráno zaujať množstvo mladých dievčat. Ja ostávam prvým podpredsedom svojho predsedu a je to pre mňa veľká časť.“

SkryťVypnúť reklamu

Po fiasku Vecí verejných vstupuje do politiky Andrej Babiš. Čo si o ňom myslíte?

„Nie som si celkom istý, či založil politickú stranu, skôr ide o záujmové združenie, ktoré sa chce uchádzať o hlasy voličov. Pripomína mi to slovenské ANO.“

Nie je problémom, že ako ambiciózny politik kúpil najvplyvnejšie české denníky?

„Ak ich kúpil ako podnikateľský projekt, tak by to nemusel byť problém. Mohol by to byť problém, ak by to chápal ako politický nástroj. Treba veľmi spozornieť, bude záležať aj na profesijnej cti ľudí, ktorí v novinách pracujú.“

Česku hrozí po zmene vlády rozpočtové provizórium. Ako veľmi nebezpečné to je pre krajinu?

„Vo všeobecnosti to znamená nestabilitu, zvýšenú nedôveru, pád kapitálových trhov, predraženie dlhovej služby. V období provizória sa nemôžu vykonávať ani štátne investície. Preto nalieham na to, aby sa voľby konali čím skôr. Tým väčšia bude šanca, že nový parlament schváli rozpočet.“

SkryťVypnúť reklamu

Nebolo by v tejto situácii lepšie podporiť rozpočet Rusnokovej vlády?

„To si neviem predstaviť. Nemôžeme schváliť rozpočet vláde, ktorá nemá dôveru. Ani vy nezveríte svoje peniaze niekomu, komu neveríte. Nemôžeme ani schvaľovať rozpočet budúcej vláde.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 081
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 697
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 203
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 432
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 227
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 605
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 242
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu