JERUZALEM. Izrael vyzval v piatok Európsku úniu, aby prehodnotila smernicu zakazujúcu európske financovanie organizácií na okupovaných palestínskych územiach.
Izrael chce o tejto záležitosti naďalej rokovať, za nových podmienok však nemôže podpísať s EÚ dohodu o výskumnom partnerstve, uviedol v piatok námestník izraelského ministra zahraničných vecí Zeev Elkin.
Dohoda o projekte vedeckej spolupráce je neistá
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok rokoval o nových predpisoch EÚ so svojimi hlavnými ministrami.
Predstavitelia Izraela a únie medzitým hovorili o projekte vedeckej spolupráce, ktorý by zahŕňal investíciu do izraelských firiem vyvíjajúcich moderné technológie. Podľa agentúry AP by mohla dosiahnuť vyše miliardu eur.
Budúcnosť dohody je však neistá vzhľadom na smernicu Európskej komisie, ktorá nadobudla účinnosť v júli.
Zakazuje členským štátom EÚ financovať činnosť verejných a súkromných organizácií pôsobiacich v židovských osadách na okupovaných palestínskych územiach a poskytovať im granty, štipendiá a ceny. Ide o oblasť východného Jeruzalema, Predjordánska a Golanských výšin. Väčšina svetových veľmocí považuje tamojšie izraelské osídlenia za protiprávne.
Smernicu, prijatú ako prejav dlhodobého rozhorčenia EÚ nad pokračujúcim osídľovaním okupovaných území Izraelom, Palestínčania privítali.
Pravicová izraelská vláda však ešte v júli reagovala oznámením o obmedzení projektov EÚ pre tisíce Palestínčanov z Predjordánska.
Únia podľa Izraelu poškodzuje mierové úsilie
Vo štvrtok izraelská vláda obvinila EÚ, že poškodzuje izraelsko-palestínske mierové úsilie a že vzhľadom na plánované sankcie v budúcich zmluvách nepodpíše s úniou nijaké nové dohody, uviedla agentúra Reuters.
Elkin sa v piatok vyjadril zmierlivejšie. Izrael je podľa neho pripravený viesť s Európanmi "kreatívny dialóg".
"Chápeme ich postoj. Nesúhlasíme s ním, nepáči sa nám, avšak je to ich právo, keď ide o využitie ich peňazí," povedal v izraelskom rozhlase.
Nové smernice EÚ spochybňujú zvrchovanosť Izraela, uviedol Elkin, keďže podľa neho vyžadujú, aby podnikol opatrenia proti vlastným inštitúciám, ktoré majú zariadenia vo východnom Jeruzaleme.
Izrael sa programu radšej vzdá, ako by ustúpil
Sedemročný vedecký grantový program EÚ, nazvaný Horizon 2020, ktorý sa začína budúci rok a Izrael doňho pozvali ako jedinú krajinu mimo únie, je podľa Elkina pre Izrael dôležitý.
Židovský štát sa však radšej účasti na programe vzdá, ak únia nezmení ustanovenie, podľa ktorého by aj do zmluvy o tomto programe s Izraelom musela byť zaradená zmienka, že činnosti v rámci neho nepresiahnu hranicu spred vojny z roku 1967.
Zdroj z izraelskej vlády pre tlačovú agentúru Sinchua povedal, že Netanjahu chce budúci týždeň požiadať predstaviteľov EÚ o vysvetlenie presného charakteru nových predpisov a ich dôsledkov.
Hovorca šéfky zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonovej uviedol, že Brusel je ochotný smernicu objasniť na rozhovoroch s Izraelom, dodáva Reuters.