LONDÝN, BRATISLAVA. Nadifa Muhamed je mladá britská spisovateľka. Narodila sa v Somálsku, no ako päťročná odišla s rodičmi žiť do Londýna.
Na svoje rodisko však nezabudla. Rodine v Afrike posiela pravidelne z Británie peniaze. Podobne ako tisícky ďalších.
Somálsko, jedna z najchudobnejších krajín na svete, je od zárobkov rodákov v zahraničí zúfalo závislé. Ročne z Británie dostáva sto miliónov libier, s peniazmi počíta 40 percent ľudí z desaťmiliónového Somálska.
„Vďaka tým peniazom sme znovu postavili náš rodinný dom, po vojne začiatkom 90. rokov z neho zostala len ruina bez strechy. Moja vzdialená rodina sa vďaka tomu mohla vrátiť späť z utečeneckého tábora domov,“ napísala pre Guardian.
Ekonomické cunami
Fakty
Posielanie peňazí
V roku 2011 podľa OSN poslali imigranti z celého sveta svojim rodinám doma celkovo 489 miliárd dolárov.
Najviac peňazí smeruje do Indie (66 miliárd), Číny (57), na Filipíny (23).
Doteraz bolo posielanie peňazí z Británie do Somálska a iných krajín relatívne jednoduché. Ako píše, stačí ísť do jednej z mnohých spoločností na posielanie peňazí.
„Dám svoje meno, meno prijímateľa, telefónne číslo. Ešte v ten deň mi príde esemeska o prijatí sumy,“ dodala Nadifa.
Od nasledujúcich dní a týždňov sa však situácia výrazne skomplikuje. Až tak, že spisovateľka hovorí o ekonomickom cunami a iní rovno o rozsudku smrti nad mnohými somálskymi rodinami závislými od pomoci príbuzných.
Britská banka Barclays sa od pondelka chystá zatvoriť účty 250 spoločnostiam, cez ktoré sa posielajú peniaze do krajiny. Nie sú to všetky, no podľa Financial Times žiadna zo zostávajúcich nefunguje v Somálsku. Podobný krok spravila aj HSBC.
Hlavným argumentom je, že banka chce zabrániť, aby sa cez takéto spoločnosti prali špinavé peniaze či financoval terorizmus. Minulý rok dostala HSBC pokutu od Američanov 1,9 miliardy dolárov za to, že nezaviedla kontroly proti praniu špinavých peňazí v Mexiku.
Diaspóra v Británii varuje, že toto rozhodnutie ohrozí životy miliónov ľudí v domovských krajinách.
V krajine ako Somálsko, kde nefunguje bankový systém ani pošta, sú takéto spoločnosti jediným prostriedkom. Petíciu proti nariadeniu podpísalo 25-tisíc ľudí vrátane britského olympijského víťaza na desať a päť kilometrov Mo Faraha. Aj rodený Somálčan posiela domov peniaze.
„Ovplyvní to aj moju rodinu. Ak tam tie peniaze nebudú, nebudú mať čo jesť, ako sa vzdelávať, nebudú schopní robiť nič. Je to ako nechať niekoho zomrieť,“ povedal slávny športovec podľa BBC.
Viac ako rozvojová pomoc
Celkové množstvo peňazí, ktoré posielajú imigranti domov, sa za posledné desaťročie strojnásobilo.
V roku 2011 to bolo podľa správy OSN takmer 500 miliárd dolárov. Je to oveľa viac, ako dávajú bohaté krajiny chudobným cez rozvojovú pomoc (v roku 2011 to podľa OECD bolo 136 miliárd dolárov).
Podľa ghanského akademika Adamsa Bodoma je pritom takáto pomoc efektívnejšia ako nalievanie peňazí, ktoré sa často stratia medzi skorupovanými úradníkmi.
„Člen africkej rodiny v zahraničí vie, čo doma potrebujú. Či už sú to poplatky za školstvo, či peniaze na rozvoj podnikania,“ povedal pre BBC.