Dom jedného z kmotrov Romana Janouška či sídlo skompromitovaného pražského magistrátu. Aj tam vedie cesta po skorumpovanej Prahe.
Z Prahy od nášho redaktora Matúša Krčmárika
PRAHA. Nevyzerá nijako výnimočne, skrátka luxusný apartmánový dom. Zaujímavý je skôr lokalitou hneď vedľa Václavského námestia v centre Prahy ako dizajnom či veľkoleposťou.
Byt v ňom však má jeden z najznámejších pražských kmotrov Roman Janoušek a pozerať sa naň chodia desiatky ľudí.
„Praha má čo ponúknuť nielen z historického pohľadu, ale aj z oblasti korupcie. Je na nás, aby sme si tieto miesta zachovávali a aby ich nezničili vandali z mimovládnych organizácií či nebodaj z polície,“ hovorí s iróniou Petr Šourek, šéf netradičnej „cestovnej kancelárie“ Corrupt Tour.
Ako napovedá jej názov, organizuje cesty po miestach spojených s úplatkárstvom. Jednou zo zastávok je aj Janouškovo „sídlo“.
Legálne príjmy z korupcie
Corrupt Tour funguje od vlaňajšej zimy, teda ešte predtým, ako zatkli Davida Ratha, nehovoriac o tohtoročnom záťahu. Už vtedy mali dosť materiálu, ktorý im ponúkala najmä pražská radnica.
„Dlho sme si mysleli, že sme jediní, čo legálne zarábajú na korupcii. Boli sme v tom až do nedávneho verdiktu najvyššieho súdu, ktorý povolil korupciu medzi poslancami,“ poznamenáva Šourek, ktorý si ešte pred začiatkom prehliadky oblieka „vestu odolnú proti korupcii“.
Počas prehliadky Šourek rozpráva príbeh o Škodovom paláci, ktorý si prenajíma pražský magistrát. Keď pred pár rokmi dostal možnosť budovu kúpiť, nevyužil ju. Majiteľovi sa medzitým vrátila kúpna cena na prenájme.
„Vydávajú tu mestskú kartu, ktorú my nazývame OpenKrad,“ hovorí Šourek. Turistov vodí aj priamo do budovy. Najprv strážnici nevedeli, čo s ním, potom si zvykli. „Teraz mi už mávajú.“
Len za prvý rok fungovania Corrupt Tour využilo ich služby dvetisíc ľudí, z toho asi polovicu tvoria cudzinci.
Okrem cesty po meste, pri ktorej nevynechajú „zlatú baňu pod Prahou“, predražený tunel Blanka, ich autobusom vozia aj k domom českých kmotrov. Túto ponuku nazývajú Safari, lebo tu pozorujú „vtákov hrabavcov v ich prirodzenom prostredí“.
Navštevujú prakticky všetkých kmotrov, o ktorých sa hovorilo pri júnovom zatýkaní.
„Ľuďom netreba ani presne hovoriť, kto má v akých firmách podiel. Stačí ľuďom v autobuse ukázať napríklad obrovský a necitlivo postavený múr a zistia, aký majú vplyv. Takáto stavba prejde len im,“ tvrdí Šourek. Ľuďom takto ukazuje, že dôležitejšie ako funkcia sú v Česku kontakty.
O korupcii hovorí s humorom, no priznáva, že to má aj vážnejší dosah. Pozitívny.
„Ľudia pochopili, že o korupcii sa môže hovoriť, že sa môžu postaviť pred domy kmotrov a nič im nehrozí. To je prvý krok k náprave,“ myslí si.
O korupcii sa v Česku naozaj hovorí oveľa viac, ako to bolo v posledných rokoch zvykom. Keď pred rokom zatkli Davida Ratha, jeho „škatuľa s vínom“ sa stala terčom vtipov. Boj s korupciou majú v programe všetci politici.
Úspešný boj
„Neoznačil by som Česko za príkladnú krajinu, od toho máme ďaleko. Musím však priznať, že v Česku sa bojuje proti korupcii viac ako pred pár rokmi,“ hovorí David Ondráčka, šéf českej pobočky Transparency International, ktorá dlhodobo upozorňuje na korupciu a navrhuje riešenia, ako napríklad zrušenie anonymných akcií, ktoré vláda Petra Nečasa dlho bránila.
Najviac cíti zmenu v polícii. „Začína robiť záťahy, chodí si po dokumenty, podozriví ľudia končia vo väzbe, riešia sa aj politicky citlivé kauzy.“
Takzvaná malá korupcia – teda úplatky na úradoch, u lekára alebo pri prijímaní do škôl – už podľa Ondráčku mizne a obyčajní ľudia sa s ňou tak často nestretávajú.
„Situácia sa zlepšuje, lebo občania sú aktívnejší, viac sa ozývajú a kontrolujú aj svoje samosprávy.“
Návrat naspäť?
Istý posun vidí aj v prijímaných zákonoch, no mnohí politici sa podľa neho zľakli série zatýkaní.
„Politická elita má pocit, že to s uvoľnením kontroly prestrelila a teraz sa jej to vracia. Možno budeme čoskoro svedkami opačného trendu,“ pripúšťa Ondráčka.
Pre Šourka to predstavuje nádej, že jeho biznis bude naďalej prekvitať. Nemuselo by ubúdať miest, ktoré sú pre jeho prehliadky zaujímavé.
„Musí ísť o kauzy, o ktorých sa všeobecne vie, že sa pri nich niečo nakradlo a roky sa s tým nič nerobí. V tomto sme unikát a nemyslím si, že o to prídeme.“
Polícia nemohla pracovať
VÁCLAV LÁSKA bojoval proti korupcii ako policajt a teraz ako advokát. Do vedenia polície sa konečne dostávajú aj nezávislí ľudia, hovorí.
Česká polícia začala viac bojovať proti korupcii. Doteraz nemohla alebo nechcela?
„Nemohla. Personálne obmedzenie štátneho zastupiteľstva to neumožňovalo. Najmä vedenie vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe fungovalo tak, že informácie o všetkých citlivých kauzách sa museli dostať k nim. Bol tam obrovský únik informácií. Kauzy sa zastavovali.“
Kedy sa to zmenilo?
„Keď sa najvyšším štátnym zástupcom stal Pavel Zeman a ten dosadil do Prahy Lenku Bradáčovú a Iva Ištvana do Olomouca. Oni dali voľnú ruku polícii a tá začala konať.“
Ako vyzerá prepojenie kmotrov na politiku?
„Aby sa niekto dostal na vrchol politického rebríčka, musí mať za sebou svojho kmotra. Aby ho tlačil, aby mu pomohol získať peniaze pre stranu. Na odplatu potom plní pokyny tých, ktorí za ním stoja. To sa snažia zvrátiť orgány činné v trestnom konaní. Nie je najšťastnejšie, že sa to musí meniť represiou, ale inak to nejde.“
Vyhrážajú sa vám kmotrovia, keď po nich idete?
„Skúsili už úplne všetko, najnovšie sa ma snažia unaviť. Za posledný polrok na mňa podali desiatky trestných oznámení. Zaberie to veľa času a nedá sa proti tomu nijako brániť. Niekedy mám chuť to nechať tak, ale potom sa vo mne prebudí policajný duch. Aj keď teraz beriem už len prípady, kde je šanca na víťazstvo. Niekedy musím skrátka povedať, že áno, okradla vás konkurzná mafia, ale v tomto vám nikto nepomôže. Pretože stále sú tu klientelistické väzby, na ktoré nemáte.“
Posúva sa Česko dopredu?
„Na významné posty sa už dostávajú aj nezávislí ľudia. Klientelistické väzby potom už nie sú úplne nepriestrelné.“