PRAHA. Český premiér Jiří Rusnok neuspel. Jeho vláda, ktorá vznikla na želanie prezidenta Miloša Zemana, nezískala dôveru Poslaneckej snemovne.
Podporili ju síce sociálni demokrati z ČSSD, komunisti z KSČM, strana Veci verejné a traja nezaradení, ale prevahu nad nimi mali poslanci bývalej koalície ODS, TOP 09 a LIDEM.
Za vyslovenie dôvery hlasovalo 93 zákonodarcov, proti ich bolo 100, píše český spravodajský web iDnes.cz.
"Hodnotím výsledok ako veľmi čestnú porážku," povedal Rusnok, ktorý teraz so svojou vládou musí podať demisiu a povedie vládu do predčasných volieb.
"Uvidíme, ako rýchlo sa dopracuje Snemovňa k svojmu rozpusteniu," povedal premiér. Do volieb chce s vládou robiť len nevyhnutnú agendu.
Vedenie českého parlamentu bude o ďalšom postupe rokovať už vo štvrtok ráno.
Bývalá koalícia stratila väčšinu 101 mandátov Poslanci pristúpili k hlasovaniu o vyslovení dôvery vláde premiéra Jiřího Rusnoka po emotívnej rozprave, ktorá trvala niekoľko hodín a po tom, čo sa už objavili relevantné informácie o rozpade údajnej väčšiny 101 hlasov bývalej koalície.
Poslanci Tomáš Úlehla a Jan Florián (obaja ODS) naozaj opustili rokovaciu sieň pred samotným hlasovaním, podobne ako líderka LIDEM Karolína Peake, ktorá ich nasledovala.
Znemožnili tak zachovanie údajnej väčšiny bývalej stredopravej koalície ODS-TOP 09-LIDEM a tak by mali byť na jeseň, zrejme už v októbri, predčasné voľby.
"Totálne nás zradili," konštatoval o Úlehlovi a Floriánovi šéf klubu ODS Marek Benda. Oboch z radov poslancov ODS vylúčili.
Už predtým, krátko pred otvorením hlasovania podpredseda TOP 09 Miroslav Kalousek naznačil, že jeho strana príde s návrhom zvolať mimoriadnu schôdzu snemovne kvôli jej rozpusteniu, ak sa nepotvrdí deklarovaná väčšina bývalej koalície.
Predčasné voľby sú prakticky isté Kalouskov zámer potvrdil šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, ktorý bezprostredne po hlasovaní predstavil listinu s podpismi celého klubu pre rozpustenie Snemovne a nové voľby.
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka podľa iDNES.cz uviedol, že sociálni demokrati od pádu Nečasovej vlády preferujú predčasné voľby. Chce rokovať o vhodnom termíne schôdze o rozpustení Snemovne, ktorá by sa podľa neho mala uskutočniť čo najskôr. Predčasné voľby by podľa neho mohli byť v októbri.
Predčasné voľby chcú aj komunisti a mnohí občianski demokrati.
"Už od začiatku sme presadzovali toto riešenie, aby rozhodli občania v nových voľbách," povedal po hlasovaní o vláde Sobotka.
Na rozpustenie Snemovne treba 120 hlasov a prezident to nemôže nijako ovplyvniť. Potrebné hlasy pre nové voľby sú, a tak sú predčasné voľby prakticky isté.
Zeman nechá Rusnoka vládnuť v demisii Kým poslanci Snemovňu rozpustia, bude pri moci Rusnokova vláda v demisii, ktorú je povinná podať po tom, čo jej nebola vyslovená dôvera. Zeman totiž povedal, že nechá vládu pri moci, kým skončí policajné vyšetrovanie v kauze Jany Nagyovej, po ktorej padla predchádzajúca pravicová vláda Petra Nečasa.
Je pripravený postupovať podľa toho, ako rýchlo bude pracovať polícia a vrchný štátny zástupca v Olomouci Ivo Ištvan.
"Bol som uistený, že toto vyšetrovanie skončí v priebehu niekoľkých týždňov, a uisťujem vás, že počas týchto niekoľkých týždňov žiadny druhý pokus nepodniknem, aj keby ma lámali v kolese, "vyhlásil Zeman.
Jeho vystúpenie v parlamente hneď vyvolalo ostré reakcie politikov bývalej koalície.
Šéfka Snemovne a kandidátka pravice na premiérku Miroslava Němcová povedala, že sa strany v Snemovni budú musieť zaoberať zmenou ústavy, ktorá by upravila aj prezidentove právomoci pri menovaní vlády.
"My budeme hlasovať o zmene režimu. Či chceme liberálnu parlamentnú demokraciu zmeniť na autokratický, poloprezidentský systém," burcoval poslancov exminister financií a podpredseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Autor: Josef Kopecký, iDnes.cz