DUBAJ. Nový iránsky prezident vyjadril v utorok vážny záujem vyriešiť spory so Západom ohľadne jadrového programu Teheránu.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa umierneného Rúhání možno všetky doterajšie nezhody urovnať veľmi rýchlo prostredníctvom serióznych a vecných rokovaní.
Aj druhá strana si však musí uvedomiť, že k riešeniu komplikovaných sporov nemožno dospieť hrozbami, ale len prostredníctvom diplomacie.
Nový prezident na prvej tlačovej konferencii od nedeľňajšej inaugurácie tiež naznačil ochotu k rozhovorom so Spojenými štátmi v prípade, ak Washington prejaví dobrú vôľu a bude mať záujem o diskusie v atmosfére vzájomného rešpektu.
Únia chce rokovať
Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová zaslala ako reakciu oficiálny list, v ktorom v mene Európskej únie vyjadrila túžbu začať "zmysluplné" rozhovory o jadrovom programe islamskej republiky.
"Iránsky ľud vám dal silný mandát, aby ste sa zapojili do dialógu a spolupráce s medzinárodným spoločenstvom s cieľom nájsť rýchle riešenie ohľadom iránskych jadrových aktivít, ktoré vzbudzujú vážne obavy," uviedla Ashtonová v liste pre Rúháního.
Šéfka európskej diplomacie zdôraznila, že spolu s krajinami zo skupiny "5+1" (USA, Čína, Rusko, Británia a Francúzsko, ktoré majú právo veta v Bezpečnostnej rade OSN, plus Nemecko) je pripravená pokračovať v rokovaniach s cieľom čo najrýchlejšie dosiahnuť uspokojivé riešenie situácie.
"Dúfam, že sa nám podarí čo najskôr naplánovať zmysluplné diskusie s vaším tímom vyjednávačov," napísala Ashtonová v liste do Teheránu.
Do Rúháního vkladajú nádeje
S nástupom Rúháního mnohí Iránci spájajú nádeje na zmiernenie napätia v domácej politike i vo vzťahoch islamskej republiky so Západom. Na základe iránskej ústavy má však konečné slovo vo všetkých štátnych záležitostiach ajatolláh Alí Chameneí ako najvyšší vodca krajiny.
Rúhání nahradil na prezidentskom poste konzervatívca Mahmúda Ahmadínežáda, ktorý v jadrovej otázke zastával nekompromisný postoj.
Irán dlhodobo odmieta podozrenia Západu z tajného vývoja atómovej zbrane a tvrdí, že jeho jadrový program má výlučne civilný charakter. Podľa kritikov Teherán využíval doterajšie rozhovory len na získanie času, aby mohol pokračovať vo vývoji zbrojných technológií.