TOKIO, BRATISLAVA. V prvých dňoch a týždňoch po zemetrasení, ktoré poškodilo jadrovú elektráreň Fukušima, povolili japonské úrady spoločnosti Tepco, aby kontaminovanú vodu, ktorou chladili poškodené jadrové reaktory, mohli pumpovať do mora.
Práve voda totiž mala zabrániť úplnému roztaveniu zariadení a dodnes udržuje reaktory v relatívne stabilnom stave s teplotami pod sto stupňov Celzia.
Viac ako dva roky po zemetrasení a následnej vlne cunami japonské úrady priznali, že kontaminovaná voda sa hromadí v podzemí elektrárne, preráža cez bariéry a uniká do mora.
Pretiecť by teoreticky mohla aj cez posledné narýchlo vybudované zábrany, čím by sa do Tichého oceánu mohlo dostať množstvo rádioaktívnej kvapaliny. Japonské organizácie už hovoria o krízovom stave.
Pomôže vláda?
„Schopnosť spoločnosti Tepco zacítiť krízu je slabá,“ hovorí pre agentúru Reuters Šindži Kindžo, šéf jadrového dozoru v krajine a naráža na katastrofu, po ktorej nasledoval únik rádioaktívneho materiálu do okolia. Ten z rozsiahlej oblasti vyhnal desaťtisíce miestnych obyvateľov.
„Preto to nemôžete nechať len na tú firmu. Práve teraz tu máme stav núdze,“ dodáva k dnešnej situácii.
Tepco muselo po prvých týždňoch po zemetrasení kontaminovú vodu začať uskladňovať do špeciálnych nádrží a zabrániť, aby sa zamorenie prenášalo do oceánu.
Minulý mesiac však podľa japonskej agentúry Kyodo tokijská energetická firma priznala, že rádioaktívna voda jej znovu uniká.
Merania v okolí elektrárne už ukázali, že v posledných dňoch sa blízko pobrežia objavili niekoľkonásobne vyššie množstvá rádioaktívnych izotopov vodíka a cézia.
Do mora
Firma Tepco denne prečerpá zhruba štyristo ton podzemnej vody, ďalšia však stále priteká z okolitých vyvýšených miest nad elektrárňou.
V boji s kontaminovanou pôdou nepomáha ani spevnená pôda a bariéry, ktoré v okolí elektrárne vytvorili.
Technici napríklad vstrekovali do pôdy na pobreží chemikálie, čím ju stužili až do hĺbky dvoch metrov. No ak voda stúpne a takéto dočasné zábrany pretečie, celá situácia sa ešte výrazne zhorší.
„Ak niekde postavíte stenu, samozrejme, že sa tam voda bude hromadiť,“ dodáva aj bývalý jadrový inžinier Masahi Goto.
„Nie je teda iná možnosť, len že pretečie vrchom či bokmi a prípadne potečie do mora.“