WASHINGTON. Jeden z bratov, ktorí sú podozriví z bombových útokov počas aprílového maratónu v Bostone, vlastnil extrémne pravicovú americkú literatúru.
Informovala o tom v pondelok spravodajská stanica BBC.
Tamerlan Carnajev si objednával publikácie o nadradenosti bielej rasy a vládnych konšpiračných teóriách.
Čítal tiež materiály o masovom vraždení, amerických bezpilotných lietadlách zabíjajúcich civilistov či zlej situácii väzňov na Guantáname.
Až doteraz boli pritom bratia Carnajevovci považovaní za osamelých džihádistov.
Bombové útoky v centre Bostonu, ktoré si v apríli vyžiadali troch mŕtvych a vyše 260 zranených, naplánoval a uskutočnil 26-ročný Tamerlan spoločne so svojím mladším bratom Džocharom.
Tamerlan zahynul niekoľko dní po výbuchoch v prestrelke s políciou, zatiaľ čo Džochar vyviazol s vážnymi zraneniami.
Okrem samotných útokov z 15. apríla je Džochar Carnajev obvinený aj zo zastrelenia jedného z policajtov, keď sa dvojica pokúšala utiecť.
Až v 17 bodoch obžaloby mu v prípade usvedčenia hrozí trest smrti alebo doživotný pobyt vo väzení. Vyšetrovateľom povedal, že jeho činy mali byť pomstou Spojeným štátom za vojny v Afganistane a Iraku.