Kritici spochybňujú spravodlivosť verdiktu.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
ANKARA, BRATISLAVA. Bývalého hlavného veliteľa tureckých ozbrojených síl odsúdili na doživotie za sprisahanie proti vláde.
Generál Ilker Basbug bol vraj súčasťou rozsiahlej siete sprisahancov, ktorá sa spolčila proti vláde Recepa Tayyipa Erdogana.
Okrem doživotia pre generála vysoké tresty dostali aj traja opoziční poslanci. Mnohých dôstojníkov poslali na dlhé roky do basy ešte v septembri minulého roku.
Sekulárna elita
V kauze, ktorá sa ťahala viac ako päť rokov a vyvoláva otázky o stave súdnictva a politiky v členskom štáte NATO a v krajine ašpirujúcej na členstvo v EÚ, súdili takmer 275 ľudí. Vojakov, politikov, aktivistov, novinárov.
Prokuratúre sa podarilo presvedčiť súd, že v Turecku fungovala podzemná organizácia Ergenekon, ktorej členom sa nepáčilo islamistické smerovanie Turecka a usilovala sa o vojenský prevrat.
Plánovala vraj vyvolať chaos bombovými útokmi a atentátmi na dôležitých ľudí. Chaos a rozklad mali byť predohrou k tomu, aby armáda musela zasiahnuť, zvrhnúť vládu a nastoliť vojenský režim.
Hoci v tureckej histórii nejde o neobvyklý ani raritný scenár, kritici procesu hovoria, že prokuratúra nepriniesla dôkazy a že môže ísť skôr o politickú objednávku, ktorou sa Erdogan snaží oslabiť sekulárnych protivníkov a zastrašiť opozíciu.
Tureckí opoziční poslanci hovoria o Erdoganovej honbe na čarodejnice a zmanipulovanom procese. Odsúdení opakujú, že sú nevinní a ľudskoprávne organizácie upozorňujú na procesné chyby.
Rozpačitý výsledok
Britská BBC napísala, že viacerí z odsúdených sú podozriví z porušovania ľudských práv v minulosti, ale že sa prokuratúre nepodarilo dostatočne osvetliť, čo majú so súčasnou kauzou.
Turecký novinár Nedin Sener, ktorého tiež súdia za prepojenie so sprisahancami, Reuters povedal: „Keď sa začalo vyšetrovanie tejto kauzy, všetci sme boli šťastní, že sa začína očista, až neskôr sme zistili, že je to len snaha zbaviť sa oponentov.“
Premiér Erdogan odmieta politizáciu celej kauzy aj následného procesu. Jeho vzťahy s armádou sú napäté. V sobotu v Turecku vymenili celé jej vedenie.
Turecko je členom NATO a snaží sa o vstup do Európskej únie. Proces a Erdoganove autoritárske tendencie nahrávajú tým hlasom v Únii, ktoré hovoria, že Turecko na členstvo nie je pripravené.