Berlín 8. októbra (TASR) - Irak pravdepodobne vlastní smrteľné biologické zbrane a mohol informácie o nich poskytnúť teroristickým skupinám. Uviedla to dnes predstaviteľka nemeckej vojenskej tajnej služby, ktorá analyzuje hrozbu biologickej vojny.
Veľkou otázkou podľa nej zostáva, nakoľko efektívne sú iracké prostriedky pre "doručenie" týchto zbraní. Nemecká vojenská rozviedka sa tiež domnieva, že Bagdad bol v tejto súvislosti v spojení s teroristickými skupinami, ide však len o podozrenie, nie konkrétne dôkazy.
Vyjadrenia nemenovanej predstaviteľky pre tlačovú agentúru Reuters počas konferencie o biologických zbraniach v Berlíne sú závažné vzhľadom na to, že Nemecko otvorene nesúhlasí v postojom USA voči Iraku. K znovuzvoleniu kancelára Gerharda Schrödera v septembri prispel aj jeho prísľub, že Berlín sa nezúčastní na útoku na Irak.
USA a Británia obviňujú Bagdad z vývoja jadrových, chemických a biologickým zbraní a presadzujú tvrdú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, hroziacu Iraku vojenským zásahom, ak nebude spolupracovať so zbrojnými inšpektormi.
Na konferencii v nemeckej metropole inšpektorka OSN Gabriele Kraatzová-Wadsacková, ktorá pred odchodom tímu OSN viedla v Iraku previerky biologických zbraní, vyhlásila, že jediným spôsobom posúdenia skutočného stavu je obnovenie inšpekcií.
"Súčasný stav je neznámy, avšak majú expertízu, infraštruktúru, materiál a vybavenie na to, aby kedykoľvek zriadili program biologických zbraní," povedala Kraatzová-Wadsacková. Ako dodala, problém je v tom, že všetko možno ukryť v zariadeniach dvojitého použitia, napríklad v továrňach na výrobu očkovacích látok.
Nemenovaná spravodajská predstaviteľka však tiež uviedla, že biologický útok extrémistov je oveľa pravdepodobnejší než to, že biologické zbrane použije štát ako Irak.
Dodala, že takýto útok by sa Európe v najbližšom desaťročí nemal objaviť, keďže radikálne skupiny sa naďalej podľa všetkého zaujímajú skôr o konvenčné zbrane.