Praha 8. októbra (TASR) - Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR dnes v prvom čítaní podporila senátny návrh ústavného zákona o referende o vstupe do Európskej únie. Poslanci by mali návrh definitívne schváliť ešte tento mesiac.
Senát Parlamentu ČR jednomyseľne schválil návrh ústavného zákona 19. septembra po tom, čo senátori nepodporili vládny návrh o obecnom referende. Kabinet prednostne prerokoval a podporil návrh 25. septembra. Česká republika je poslednou z kandidátskych krajín, ktorá nemá zákon o referende. Ak by poslanci zákon neschválili, o pristúpení k únii by rozhodoval parlament.
Ľudia budú mať v referende možnosť odpovedať na otázku: "Súhlasíte s tým, aby sa Česká republika stala podľa Zmluvy o pristúpení Českej republiky k Európskej únii členským štátom Európskej únie?" Podľa návrhu by mal český prezident vyhlásiť referendum do 30 dní od podpisu zmluvy o pristúpení ČR k únii a konalo by sa najneskôr do troch mesiacov od podpisu. Ak by nadpolovičná väčšina občanov hlasovala proti, plebiscit by sa mohol opakovať po dvoch rokoch. Referendum by sa mohlo konať už v prvej polovici budúceho roku.
Desať kandidátskych krajín, vrátane Slovenska a ČR, chce ukončiť prístupové rokovania s EÚ na konci tohto roka. Na jar 2003 by potom mali podpísať prístupové zmluvy, ktoré musia ratifikovať členské krajiny. Občania kandidátskych krajín sa k členstvu v únii vyjadria vo väčšine prípadov v referendách.
Prezidenti krajín Visegrádskej štvorky sa na stretnutí v ČR nedávno dohodli, že referendá by sa mali konať v kandidátskych krajinách postupne a najskôr tam, kde je najväčšia podpora vstupu. Český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda si želá, aby sa referendum o vstupe do EÚ uskutočnilo na Slovensku tesne pred ČR, kde integráciu podporuje len mierna nadpolovičná väčšina obyvateľov. "Ak Slováci povedia áno, potom to urobia aj Česi," povedal nedávno Svoboda.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) ed