Moskva/Vladikavkaz 8. októbra (TASR) Ruské úrady dnes oficiálne oznámili, že zo 120 nezvestných osôb v dôsledku zosuvu ľadovej lavíny v Severnom Osetsku z 20. septembra, nešťastie nikto neprežil.
Pátranie po telách ľudí, na ktorých sa nečakane zosunuli milióny ton ľadu, kameňov a blata, bude pokračovať až do začiatku zimy, ale podľa ruského ministerstva pre mimoriadne situácie neexistuje už ani len teoretická šanca nájsť niekoho živého.
Živelná pohroma si v horách neďaleko Gruzínska vyžiadala najmenej 136 obetí. Okrem 120 nezvestných sa doteraz našlo 16 tiel. Medzi nenájdenými obeťami sú aj dve desiatky ruských filmárov a mladý ruský herec a režisér Sergej Bodrov ml.
V Karmadonskom priesmyku sa činnosť záchranárov sústredila na preniknutie do troch podzemných tunelov, kde sa podľa miestnych obyvateľov mohlo niekoľko ľudí pred živlom ukryť. Najdlhší z nich meria až 400 metrov. Cestu k tunelom si záchranári cez desiatky metrov hrubú masu ľadu a kameňov prerážajú pomocou výbušniny. Vchod do tunelu sa však ani po týždňovom úsilí a odpálení vyše 300 ton výbušnín stále nepodarilo nájsť, pretože v teréne chýbajú presné orientačné body. Podľa expertov v tuneloch nezostal vzduch a sú zaplavené vodou z topiaceho sa ľadu, preto v nich nikto nemohol prežiť.
V Karmadonskom priesmyku ľadová masa odlomená z ľadovca Kolka prešla vysokou rýchlosťou vyše 30 kilometrov. Lavína pod sebou pochovala malé horské dedinky a dve rekreačné strediská. Masa mokrého ľadu, kameňov, blata a polámaných kmeňov stromov dosahuje výšku od desať do 120 metrov.
Lavínu spôsobil obrovský kus ľadovca široký asi 2,5 kilometra a vysoký asi sto metrov, ktorý sa 20. septembra večer odlomil v nadmorskej výške asi 4000 metrov. Hmotnosť odlomeného ľadu z ľadovca vedci odhadli na najmenej 22 miliónov ton. Na ceste do údolia ľad uvoľnil ďalších 40-50 miliónov metrov kubických hornín a zeminy. K tragédii prispelo aj to, že v Rusku bol už na konci 80. rokov pozastavený výskum a monitoring ľadovcov. Ľadovec Kolka nie je pre ruských vedcov neznámy: v 60. a 70. rokoch minulého storočia sa mu venovalo viacero vedeckých expedícií.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed