Taliansky expremiér si rok trestu zrejme odpyká v domácom väzení. Svoju stranu môže riadiť aj z politického „exilu“. Teoreticky sa stále môže stať aj premiérom.
BRATISLAVA, RÍM. Viete, čo má spoločné Silvio Berlusconi a Al Capone? Oboch dlhé roky naháňali prokurátori za horšie veci, aby ich nakoniec odsúdili za daňové úniky.
Toto prirovnanie začalo byť populárnym medzi kritikmi trojnásobného talianskeho expremiéra vo štvrtok, keď sa konečne dočkali.
Po skoro tridsiatich súdoch za posledných 25 rokov Berlusconiho súd prvýkrát právoplatne uznal vinným.
Ako pád Berlínskeho múru
V predchádzajúcich procesoch ho vždy oslobodil odvolací súd či premlčaný čas. Namiesto kontaktov s mafiou, podplácania či falošného účtovníctva dostal štyri roky za to, že jeho firma Mediaset zamlčala 7,3 milióna eur na daniach.
„Berlusconi je mŕtvy, nech žije Berlusconi. Je to ako pád Berlínskeho múru,“ napísal na webe komediant a líder opozičného hnutia Beppe Grillo.
Múr síce mohol spadnúť, no je priskoro, aby jeho odporcovia začali zapíjať Berlusconiho koniec (koľký už) v talianskej politike.
Hoci ho odsúdili na štyri roky, amnestia pre preplnené väznice z roku 2006 spôsobí, že nakoniec dostane len rok.
A vzhľadom na jeho vek (76 rokov), nemôže ísť za mreže. Hrozí mu domáce väzenie alebo verejnoprospešné práce. Zrejme vezme prvú možnosť, rozhodnúť sa má do 30 dní.
Okrem toho má zakázanú politickú činnosť. Súd ešte musí určiť, či na tri, alebo na päť rokov.
Nebude to však také jednoduché. Koniec vo verejnej funkcii musí potvrdiť Senát (Berlusconi je senátorom), čo nie je úplne isté.
Berlusconi už nemá takú popularitu ako v 90. rokoch ale ešte môže zamiešať karty, myslí si Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Líder je líder
Ak by však aj Berlusconiho zbavili senátneho kresla a päť rokov by nemohol kandidovať, jeho koniec v politike to ešte nemusí znamenať.
Vplyvným predsedom svojej strany, ktorá vo voľbách získala 10 miliónov hlasov (30 percent), môže zostať aj naďalej.
„Berlusconi zostáva naším nespochybniteľným lídrom napriek nespravodlivému rozsudku, ktorý nás raní,“ povedala pre agentúru ANSA poslankyňa za jeho koalíciu Ľud slobody Gabriella Giammancová.
„Zostane naším referenčným bodom aj mimo parlamentu,“ dodal poslanec Renato Brunetta. Strana dodáva, že zotrváva aj v koaličnej vláde ľavičiara Enrica Lettu.
Takto môže viesť Berlusconi aj volebnú kampaň. Podobne ako Beppe Grillo, ktorý nemohol vo februári kandidovať, lebo si odpykával trest za dopravnú nehodu.
Navyše teoreticky sa expremiér môže vrátiť aj do premiérskeho kresla. Ak by jeho koalícia vyhrala voľby, môže podľa americkej CNN jednoduchou väčšinou zrušiť zákon zakazujúci účasť v politike.
Domáce väzenie? Kino aj diskotéka
RÍM, BRATISLAVA. Pre mnohých by to bola výrazne obmedzené sloboda pohybu, pre Silvia Berlsuconiho to nemusí byť také strašné.
Domáce väzenie môže taliansky miliardár stráviť aj vo svojej Villa di San Martino pri Miláne, kde organizoval slávne bunga bunga párty. Má tam vlastnú diskotéku aj kino.
Silvio Berlusconi vlastní podľa mediálnych informácií 14 rezidencií v krajine aj vo svete, napríklad v Karibiku.
Podľa Local.it si bude môcť vybrať, kde strávi rok „obmedzenej slobody“. Nie však v zahraničí, pretože z obavy pred útekom mu zoberú pas.
Tomáš Vasilko