PRAHA. Polícia požiadala Poslaneckú snemovňu Parlamentu o súčinnosť pri vyšetrovaní trestnej činnosti, o kompletný prehľad jej rokovania v pléne, orgánoch snemovne i poslaneckých kluboch, kamerové záznamy, návštevnú knihu i údaje z dochádzkového systému, a to v elektronickej i tlačenej podobe.
Stalo sa tak však bez konkrétneho uvedenia príčin tejto žiadosti, vo veľmi všeobecnej polohe iba so špecifikovaným časovým úsekom.
Vyplýva to z dokumentu, ktorý získal internetový server Lidovky.cz.
Pre Němcovú to nie je normálne
Práve všeobecnosť žiadosti prekáža viacerým politikom, vrátane predsedníčky Poslaneckej snemovne Miroslavy Němcovej.
"Aj keď by som mala tu najväčšiu snahu poskytnúť súčinnosť, nepustím ich do súboru dát, do ktorých im nič nie je. Keď mi povedia, koho sa to má týkať, a Úrad pre ochranu osobných údajov potvrdí, že tieto údaje môžem poskytnúť, tak ich bez najmenšieho problému poskytnem. Aby sa ale takto pchali na politickú pôdu a prelustrovali pol republiky, tak to ja nepovažujem za normálne," uviedla šéfka snemovne pre Lidovky.cz.
Termíny súvisia s exposlancami ODS
Vedenie Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatiaľ potvrdilo, že zo snemovne odpoveď nedostalo, avšak ďalší postup nemieni komentovať.
"Keď budeme mať niečo od nich v ruke, môžeme povedať čo ďalej. Doteraz ale na akúkoľvek odpoveď čakáme," povedal pre Lidovky.cz šéf útvaru Robert Šlachta.
Termíny uvedené v žiadosti sa zhodujú s dátumami uvedenými v dokumente, na základe ktorého sa začalo trestné stíhanie troch exposlancov ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petras Tluchořa, zastavené medzičasom rozhodnutím Najvyššieho súdu ČR.
Orgány činné v trestnom konaní sa teraz usilujú získať dôkazy, že inkriminované dohody, ktoré viedli k rezignácii trojice na poslanecké mandáty a ich následnému vymenovaniu do funkcií v štátnych spoločnostiach, neprebehli na pôde Poslaneckej snemovne. V takom prípade by totiž neboli kryté poslaneckou imunitou.
Odmietavo reagovali na žiadosť polície predstavitelia všetkých parlamentných strán.