Štyridsať rokov býval Friedhelm Adolfs vo svojom byte v Düsseldorfe, z toho 36 rokov ako domovník. Nedávno dostal výpoveď.
Jeho susedia sa sťažovali, že ich ruší cigaretový dym vychádzajúci z jeho bytu. Majiteľka domu sa k nim pridala.
Súd teraz okamžitú výpoveď potvrdil. Rozsudok však nemá zásadný právny význam. Každý nájomník má naďalej právo na cigaretu vo svojom byte. Ale musí aj vetrať.
Neutesnené dvere
Pán Adolfs však nikdy nevetral cez okná, ale jednoducho otváral dvere na schodisko. Aspoň to tvrdia jeho susedia. 75-ročný dôchodca to popiera a hovorí, že nemôže za to, že dvere jeho bytu nie sú tesné.
A vôbec: ako môže susedom prekážať, že vo svojom byte fajčí 15 – 20 cigariet denne, keď v minulosti fajčil oveľa viac, aj so svojou ženou. Tá pred dvoma rokmi zomrela. Na rakovinu.
Súdne konanie vzbudilo v Nemecku pozornosť, najmä fajčiarov. Pre nich sa stal Adolfs symbolom boja proti čoraz väčšiemu obmedzovaniu milovníkov modrého dymu. Protifajčiarska organizácia pre otázky závislosti naproti tomu zdôraznila, že aj pasívne fajčenie ohrozuje zdravie.
Prisilný tabak
Vyhodiť však niekoho z bytu po 40 rokoch je aj pre profesionálnych bojovníkov proti nikotínu príliš silný tabak.
Nemecké centrum pre výskum rakoviny zasa rozsudok privítalo ako signál pre ochranu nefajčiarov. Právnu moc tento ortieľ ešte nenadobudol. Takže pán Adolfs sa ešte nemusí baliť.
A tak ľahko sa aj tak nedá. Oznámil, že v nutnom prípade pôjde s vecou až na ústavný súd. Veď doteraz platil byt ako právne chránené útočisko privátnej sféry. Fajčiari z celého Nemecka sa mu už zbierajú na súdne trovy.
Autor: Vlado Müller