Sám rozhoduje o osude odsúdenej expremiérky, ktorú mnohí považujú za politického väzňa.
MIREK TÓDA , redaktor denníka SME
KYJEV, CHARKOV. Už vyše rok a pol Julia Tymošenková nevie, čo je to byť sama.
Najprv v normálnom väzení a potom dokonca aj v nemocnici v Charkove, kde sa lieči na bolesti chrbta, má stále pri sebe spoluväzenkyňu. A donedávna aj päť kamier, ktoré ju neustále sledovali.
Nikdy nie je sama
„Je to tragickomické, spolu s ňou do nemocnice premiestnili aj ďalšiu väzenkyňu, aby sledovala každý jej krok, čo rozpráva, aký televízny kanál si zapla, akú má náladu, všetko si zapisuje a hlási,“ rozpráva právnik odsúdenej ukrajinskej expremiérky Serhij Vlasenko.
Od jesene 2011, keď jeho prominentnú klientku odsúdili za plynové dohody s Ruskom na sedem rokov, sa jeho život odohráva medzi Kyjevom a Charkovom.
Z mesta, ktoré kedysi bývalo ukrajinským centrom v časoch ruského impéria, sa akoby znovu stalo hlavné mesto Ukrajiny.
Do nemocnice prúdia zahraničné delegácie takmer častejšie ako na Bankovú ulicu v Kyjeve, odkiaľ vládne prezident Viktor Janukovyč.
Tento týždeň tam zavítal poľský exprezident Aleksander Kwaśniewski. S európskym kolegom Patom Coxom sa snažia vyjednať prepustenie expremiérky Tymošenkovej (52) na liečenie do Nemecka.
Psychologický teror
Kým ukrajinskí lekári tvrdia, že jej zdravotný stav je v poriadku, zahraniční experti to vidia inak.
„Podľa Nemcov potrebuje operáciu chrbtice. Celý čas len leží v posteli a nemôže chodiť,“ rozpráva Vlasenko, ktorý videl Tymošenkovú naposledy pred dvomi dňami.
Viac ako bolesť však ženu, ktorej sa v čase jej najväčšej slávy hovorilo plynová pricezná podľa biznisu, na ktorom zbohatla, trápi psychologický tlak.
„V prípade smrti v rodine si väzeň môže vždy zavolať, keď jej zomrel veľmi blízky švagor, naťahovali ju päť hodín. Jej spoluväzenkyňa mohla organizovať tlačovky pred médiami, kde o nej rozprávala, a Tymošenková sa nemohla nijako brániť,“ rozpráva Vlasenko.
Dnes je z bývalej hviezdy oranžovej revolúcie utrápený väzeň, ktorý je pripútaný na posteľ, a už skoro dva roky nevie, čo je to čerstvý vzduch. Dlho ju sledovalo päť kamier 24 hodín denne.
„Až po roku a pol naliehania zrazu prezident Viktor Janukovyč vyhlásil, že sa zmenia jej podmienky, a vedenie nemocnice ich vyplo, aj to svedčí o tom, že o tom, čo sa deje s Tymošenkovou, rozhoduje jeden človek,“ hovorí Vlasenko.
Putin navštívil Janukovyča v nedeľu na Kryme.
FOTO: PROFIMEDIA
Najsilnejší muž taktizuje
Janukovyč má pod kontrolou generálnu prokuratúru a podľa ústavy má pri amnestii úplnú moc, čo využíva pri vyjednávaní s Europskou úniou, ktorá Tymošenkovej prípad považuje za politický.
Je tiež hlavnou prekážkou v podpise Asociačnej dohody medzi Úniou a Ukrajinou, ktorá by mohla posunúť krajinu bližšie k Západu a prinútiť k potrebným reformám.
„Janukovyč je taktik. S prepustením Tymošenkovej sa neponáhľa, aby nemusel plniť ďalšie podmienky,“ hovorí západný diplomat, ktorý v Kyjeve sleduje zákulisie vyjednávania medzi Janukovyčovou vládou a Úniou, „možno ju na liečenie pustí v septembri. Nie je iná možnosť, ako tu niečo zmeniť, potom tu zostane tá istá obrovská korupcia a malé skupiny oligarchov na čele s Janukovyčovou rodinou, ktoré doslova zdierajú Ukrajinu,“ rozpráva diplomat.
Rusko verzus Únia
Rovnako sa na to pozerá aj ukrajinský politológ Volodymyr Horbač.
„Tymošenková určite nie je svätá žena, ale to, že je vo väzení z politických dôvodov, je zjavné,“ hovorí a očakáva, že k posunu príde na jeseň.
„Janukovyč nemá alternatívu. Jeho kolegovia a oligarchovia sa nechcú nechať pohltiť ruskou expanziou,“ myslí si. „Ruský prezident Vladimir Putin však urobí všetko preto, aby Ukrajinu od dohody odradil.“
Potvrdzuje to aj editor Economistu Edward Lucas, podľa ktorého „Rusko ponúklo desať miliárd dolárov Kyjevu, ak zastaví dohodu s Bruselom.“ Ako sa to zvrtne, je však podľa neho príliš skoro povedať. „Je to hra s ohňom.“
Čo trápi Ukrajincov
1.Obrovská korupcia
Policajti na zničených cestách si úplatky vyslovene pýtajú, podpláca sa, keď chcete získať zamestnanie či dostať štandardnú lekársku starostlivosť.
A to nehovoríme o vysokej politike.
2.Neférové voľby
Posledné parlamentné voľby v roku 2012, ktoré vyhrala prezidentova Strana regiónov, boli plné nedostatkov, čomu pomohol aj kontroverzný volebný zákon.
Doteraz sa neuskutočnili ani riadne voľby starostu Kyjeva.
3.Autocenzúra a zbití novinári
Skupina oligarchov spojených s politickými stranami a najmä prezidentom Viktorom Janukovyčom kontroluje médiá, kde funguje autocenzúra a cielené kampane. Novinári sú často bití.
4.Oligarchovia
Skupina oligarchov (najbohatší je Rinat Achmetov) ovláda ukrajinský biznis aj politiku.
Odkedy nastúpil prezident Viktor Janukovyč, veľmi zbohatol aj jeho syn Oleksander a prehĺbil sa vplyv jeho „rodiny“.
5.Policajné gangy
Spontánne protesty v malom meste Vradijevka na juhu Ukrajiny vyvolalo znásilnenie mladej ženy, do čoho boli zapletení aj policajti.
Napadnutá žena vedela identifikovať dvoch útočníkov policajtov, ktorí ju surovo zranili.
6.Politickí väzni
Julia Tymošenková nie je jedinou političkou, čo sa dostala za mreže. Až po amnestii sa dostal na slobodu exminister vnútra Jurij Lucenko.
Freedom House kritizoval Ukrajinu vo svojej správe pre politické zneužívanie súdov.
Mirek Tóda