Belehrad 8. októbra (TASR) - Juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica privítal volebný úspech Srbskej demokratickej strany (SDS) v sobotňajších bosnianskych voľbách. Podľa Koštunicu je víťazstvo SDS v srbskej časti Bosny výsledkom jej "rozumnej" politiky.
Voliči SDS "odmenili za jej múdru a racionálnu politiku", povedal Koštunica v pondelok večer belehradskej televízii Studio B. "SDS spolupracovala s medzinárodným spoločenstvom, ktoré je v Bosne zastúpené vysokým reprezentantom. Človek sa snaží urobiť z toho to najlepšie. Podobný vzťah máme s UNMIK (Misiou OSN v Kosove) a (mierovou jednotkou) KFOR," vyhlásil juhoslovanský prezident, ktorý sa označuje za umierneného nacionalistu.
Koštunicova Demokratická strana Srbska (DSS) je známa dlhoročnými kontaktmi so SDS. Minulý rok sa Koštunica silne zasadzoval za prijatie dohody o osobitných vzťahoch medzi Juhosláviou a bosnianskou Srbskou republikou (RS).
V nedeľu sa Koštunica v druhom kole srbských prezidentských volieb stretne s prozápadne orientovaným zväzovým vicepremiérom Miroljubom Labusom.
SDS začiatkom 90. rokov založil Radovan Karadžič, ktorému je pripisovaná najväčšia zodpovednosť za rozpútanie bosnianskej vojny z rokov 1992-95. Karadžič sa ukrýva pred zatknutím a vydaním haagskemu tribunálu OSN, ktorý ho obžaloval z vojnových zločinov a genocídy. Po skončení vojny Karadžič pod tlakom zahraničia z politiky odstúpil a oficiálne nemá vplyv na činnosť SDS. Líder SRS Mirko Šarovič, zvolený za srbského zástupcu v kolektívnom prezídiu Bosny a Hercegoviny, podnikol kroky s cieľom získať umiernenejší imidž strany, Karadžiča však stále označuje za "symbol slobody".
Bosnianske všeobecné voľby sa skončili víťazstvom nacionalistických strán zastupujúcich miestnych Srbov, Moslimov a Chorvátov. V moslimsko-chorvátskej časti Bosny najviac hlasov získali moslimská Strana demokratickej akcie (SDA) a Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ-BiH). To sklamalo medzinárodných predstaviteľov, ktorí obyvateľov krajiny vyzývali, aby volili reformátorov z umiernených multietnických strán. Podľa vysokého reprezentanta Paddyho Ashdowna výsledok volieb odzrkadľuje nespokojnosť obyvateľov s hospodárskou situáciu v Bosne a nemožno ho považovať za návrat k nacionalizmu spred desiatich rokov.