Washington 20. júna (TASR) - Ponuka Severoatlantickej aliancie vyslať do Macedónska vojakov neznamená "ozbrojenú intervenciu" a zrealizuje sa len v prípade, že sa v krajine dosiahne efektívne prímerie a dohoda o zložení zbraní albánskych ozbrojencov. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii vo Washingtone generálny tajomník NATO George Robertson.
"Dôjde k tomu vtedy a jedine vtedy, ak všetky strany macedónskej vládnej koalície dosiahnu trvalé prímerie a skutočnú dohodu od extrémistov, že budú pokračovať smerom k odzbrojeniu," vyhlásil Robertson.
Krátko predtým predstavitelia NATO v Bruseli oznámili, že aliancia nariadila svojim vojenským plánovačom, aby začali s prípravami misie do Macedónska. Reakcia mala byť kladnou odpoveďou na žiadosť macedónskej vlády o pomoc pri odzbrojovaní rebelov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK).
Robertson pripomenul, že vyslanie vojenskej jednotky do Macedónska schválili všetky členské krajiny NATO a že v nej môže byť až okolo 3000 až 5000 vojakov. Nepovedal však, ktoré krajiny sa na misii do Macedónska zúčastnia, pretože otázka tejto operácie je ešte len v počiatočných fázach plánovania. Zdôraznil však, že nepôjde o intervenciu.
"Toto nie je ozbrojená intervencia. Toto nie je nejaká vojenská jednotka, ktorá by išla do boja. Je to ponuka krajín NATO, že sú pripravené dať dokopy jednotku schopnú vziať zbrane a uniformy všetkým ozbrojeným skupinám (v Macedónsku), ktoré dovtedy naznačia, že sa chcú odzbrojiť," zdôraznil generálny tajomník NATO.