PRAHA, BRATISLAVA. České demokratické zriadenie neohrozujú až tak ultrapravicové skupiny, tie sú relatívne málo početné a dobre zmapované, píše v štvrťročnej správe o extrémizme Bezpečnostná informačná služba (BIS).
Väčším problémom ako extrémisti môžu byť v budúcnosti bežní ľudia.
Práve tých sa podľa BIS najviac dotýka „drobná nedostatočne riešená kriminalita či porušovanie verejného poriadku v okolí ich obydlí“.
Ventilujú si problémy
Na Rómoch sa môžu vyvŕšiť za svoje problémy. „Ak dôjde aj k menšiemu impulzu, ventilujú si svoje každodenné problémy a z nich vyplývajúcu frustráciu kombinovanú s latentným anticigánizmom,“ píše spravodajská služba.
Tieto nálady využíva aj najvplyvnejšia česká krajne pravicová skupina Dělnícká strana sociální spravedlnosti (DSSS).
V júni usporiadala demonštráciu v Duchcove, na ktorej sa zúčastnilo asi tisíc ľudí, polovicu z nich tvorili členovia strany. Extrémistom sa to však nepodarilo využiť na získanie väčšej popularity.
Väčšiu pozornosť pútali opakované protirómske protesty na českobudejovickom sídlisku Máj, kde žije početná rómska komunita.
Aj sem podľa kontrarozviedky prišli extrémisti, no nie ako organizované skupiny. Väčšinu ľudí tu však tvorili bežní občania nespokojní s tým, že sa problém nerieši.
Čítajte komentár odborníka na extrémizmus:
Českí extrémisti boli donedávna v štádiu paralýzy
Hrozí viac násilia
„Rómovia slúžia ako obraz Nepriateľa. Cez nich sa rieši nespokojnosť so všetkým možným – so zdražovaním, s rozkrádaním štátu, s trafikami poslancov,“ napísal komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.
Podľa politológa a experta na extrémizmus Miroslava Mareša môžu byť konflikty s Rómami čoraz násilnejšie a v strednodobom horizonte sa situácia môže vyhrotiť.
„Došlo by k vytváraniu domobrán a vzniku až polovojenských zoskupení, ktoré by sa začali navzájom napádať,“ povedal pre Idnes.cz.