LONDÝN, BRATISLAVA. Britská centrálna banka Bank of England uverejnila len prvú časť zdigitalizovaných archívov, no hneď sa dostala na titulky britskej tlače.
Dokument z roku 1950 ukázal, ako pomohla nacistom ulúpiť zlato za dnešných 736 miliónov libier (842 miliónov eur).
Nacisti ho ukradli z československého účtu krátko po obsadení Čiech a Moravy a vytvorení protektorátu.
Rozhodujúce spojenie
Národná banka československá, ako znel oficiálny názov našej centrálnej banky pred druhou svetovou vojnou, mala svoj účet v Banke pre medzinárodné vyrovnanie. Táto „banka centrálnych bánk“ vznikla v roku 1930, aby riešila reparácie Nemecka po prvej svetovej vojne.
Práve Bank of England mala v banke rozhodujúci vplyv.
„Spojenie bolo dôverné a rozhodujúce,“ píše sa v desaťstranovom dokumente, ktorý vypracovali historici banky o desaťročie neskôr, no nikdy ho nezverejnili.
Pätnásteho marca obsadili bez boja nacisti Česko (vznikol vtedy i slovenský štát). Pre nacistov bolo zlato tejto krajiny dôležité, no Národná banka československá stihla veľkú časť z neho pred príchodom nacistov poslať von.
Britská vláda po invázii nariadila zmraziť všetky československé účty.
Napriek tomu Bank of England dovolila Nemcom, aby preliali peniaze z účtu v Banke pre medzinárodné vyrovnanie na konto ich Ríšskej banky. Aj tieto zdroje využili nacisti na financovanie svojej vojnovej mašinérie.
Dvetisíc tehličiek
Žiadosť o prevod dostali 21. marca 1939, spolu išlo o 5,6 milióna libier. Išlo o takmer dvetisíc zlatých tehličiek. V súčasných peniazoch je to podľa Financial Times 736 miliónov libier.
Tie ešte do konca mesiaca prešli do holandskej, belgickej a luxemburskej banky. Bank of England v tom čase viedol lord Montagu Norman.
Ten bol guvernérom dlhých 24 rokov, od 1920 do 1944. Denník Independent ho kedysi nazval jednou z najmocnejších osôb svojej doby.
Guvernér germanofil
Jeho meno sa pritom spája s pomocou nacistom už dlhšie. Bol priateľom Hjalmara Schachta (krstný otec jeho vnuka), ministra v Hitlerovej vláde pred vojnou.
Toho súdili aj v Norimbergu, no nakoniec ho oslobodili, na osem rokov ho neskôr odsúdil nemecký povojnový súd.
Jeho vinu v utorok zverejnený dokument potvrdzuje. V máji 1939 sa Normana vtedajší britský minister financií pýtal, či Bank of England má "české zlato".
Norman na otázku podľa dokumentu neodpovedal a snažil sa zahmlievať.