WASHINGTON, TEL AVIV. Hoci v pondelok sa vo Washingtone Izraelčania a Palestínčania stretli hlavne pre to, aby spolu hovorili o podobe mierových vyjednávaní, podobne ako v minulosti sa od nich zásadný zvrat vo vzťahoch neočakáva.
Izraelských vyjednávačov vedie ministerka spravodlivosti Cipi Livniová, Palestínčanov Saíb Irikát, obaja skúsení vyjednávači.
Podobných pokusov dospieť k riešeniu, ktoré by garantovalo Palestínčanom vlastný štát a zároveň neohrozovalo Izrael, však už bolo príliš veľa.
Tímy bez vizionára
Navyše ani na jednej strane nie je vizionár ochotný robiť kompromis a nepopulárne kroky. Izrael aj Palestínčania sú totiž do vyjednávaní dotlačení zvonka, ináč sa im do nich veľmi nechce.
Židovský štát reaguje na dianie v regióne po arabskej jari, ktoré nehrá v jeho prospech, keďže vynáša k moci fanatikov.
Palestínčania si zas uvedomujú, že môžu mať podporu zahraničia a médií, aj jednostranne podnikať kroky smerujúce k štátnosti, ale bez dohody s Izraelom to budú len symbolické úspechy. Navyše bežní Palestínčania inšpirovaní arabskou jarou chcú výsledky.
Vyjednávania pod vedením šéfa americkej diplomacie Johna Kerryho, ktoré umožnil izraelský súhlas s prepustením palestínskych väzňov, čakajú rovnaké problémy ako tie predchádzajúce. Hranice, utečenci, Jeruzalem. A zase sa dá predpokladať, že budú momenty, kde sa jedna strana zasekne.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu napríklad hlási, že si nevie predstaviť rozdelenie Jeruzalema. Posledné vyjednávania v roku 2010 zase zlyhali pre spory o židovské osady.
Palestínske zdroje zase vystríhajú, že nie sú spokojné s nateraz utajovaným zoznamom na prepustenie určených väzňov, lebo na nich nie je ani jeden izraelský Arab.
Izrael vyhlásil, že ak rokovania nebudú postupovať podľa jeho predstáv, prepúšťanie zastaví. Palestínčania zase môžu z rokovaní odísť pre akúkoľvek stavebnú aktivitu izraelskej vlády.
Pod krídlami Američanov
Ak by sa aj rokovania, naplánované na pol roka až deväť mesiacov, skončili s nejakým viditeľným úspechom, treba ich predostrieť verejnosti. Netanjahu chce o prípadnej zmluve referendum, Palestínčania sú zase rozdelení a Hamas oznámil, že s rokovaniami pod vedením palestínskej samosprávy nesúhlasí.
Ani jedna zo strán konfliktu neočakáva zázraky, ale nemôže dovoliť povedať vyjednávaniam pod krídlami Američanov nie. Z vnútorných aj vonkajších dôvodov.
Väzni sú vždy citlivou témou
Izraelská vláda si pred začiatkom rokovaní vyberala medzi zlou a horšou možnosťou.
TEL AVIV. Prepustenie 104 dlhodobo väznených Palestínčanov nebolo pre Izrael ľahké rozhodnutie, ministri ani nehlasovali jednotne. Bolo to, ako keby si mali vybrať medzi zlou a ešte horšou alternatívou.
Pred úradom vlády stáli rodiny obetí teroristických útokov, premiér Benjamin Netanjahu zas loboval u ministrov, aby mohol oznámiť začiatok rokovaní.
Je zrejmé, že prepustenie ľudí zodpovedných za teroristické útoky, ktorých obeťami boli aj ženy a deti, je citlivá téma. Prečo teroristom ukazovať, že raz ich môžu prepustiť za ich činy? Prečo vyjednávať s niekým, kto požaduje prepustenie zločincov?
Nebude to prvá ani posledná výmena palestínskych väzňov. Číslo 104 nie je až také vysoké, presviedčala Izraelčanov vláda. Veď za prepustenie vojaka Gilada Šalita poslali späť domov a často aj späť k militantom tisícku Palestínčanov.
Príbuzní uväznených sa tešia a palestínska ulica triumfuje, hoci na zoznam sa nedostali všetci požadovaní. Palestínska samospráva však mohla ukázať, že od Izraelčanov môže aspoň niečo vymôcť a nedala sa na vyjednávania o mieri presvedčiť len tak zadarmo.
Jana Shemesh
Kerry vymenoval vyslanca pre rokovania
WASHINGTON. John Kerry v pondelok vymenoval bývalého veľvyslanca v Izraeli Martina Indyka do funkcie vyslanca v izraelsko-palestínskych mierových rokovaniach.
Urobil tak iba niekoľko hodín pred začiatkom stretnutia so zástupcami oboch strán vo Washingtone.
Podľa Kerryho "nie je tajomstvom, že vyjednávači a lídri stoja pred mnohými ťažkými voľbami" a očakávajú sa od nich "rozumné kompromisy". "Ak by to bolo ľahké, stalo by sa to už dávno," skonštatoval minister.
sita