KÁHIRA. Egyptské Moslimské bratstvo vyzvalo v pondelok na účasť na novom protestnom zhromaždení naplánovanom na utorok večer.
Výzva prišla dva dni po tom, ako bezpečnostné sily usmrtili pri zrážkach v Káhire najmenej 80 islamistov.
Utorková demonštrácia sa má konať v mene "mučeníkov puču". Moslimské bratstvo považuje za puč zosadenie islamistického prezidenta Muhammada Mursího.
Únia radí zapojiť aj Moslimské bratstvo
Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová sa počas pondelka stretla s dočasným prezidentom Egypta Adlím Mansúrom a s ministrom zahraničných vecí Nabílom Fahmím.
Ashtonová má v programe aj stretnutie s veliteľom armády Abdalom Fattáhom Chalílom Sísím a s predstaviteľmi Moslimského bratstva.
Pred odletom do Káhiry zdôraznila, že v Egypte sa musí uskutočniť "úplný integrujúci proces transformácie", do ktorého budú zapojené všetky politické skupiny vrátane Moslimského bratstva. Proces musí viesť k slobodným voľbám "tak rýchlo, ako to len bude možné".
Sobotňajšie zrážky boli najprudšie od zosadenia Mursího 3. júla. Krviprelievanie vyvolalo po celom svete znepokojenie nad vývojom v Egypte.
Generálny tajomník Pan Ki-mun v rozhovore s dočasným viceprezidentom Muhammadom Baradejom vyjadril "hlboké obavy" v súvislosti s tým, kam krajina smeruje.
Vo vyhlásení, uverejnenom v nedeľu v New Yorku, šéf OSN zdôraznil, že dlhodobé zmierenie bude ťažšie po každej ďalšej obeti.
V noci odvrátili ďalšie krviprelievanie
Situácia v krajine zostáva nanajvýš napätá. Mursího prívrženci v noci na pondelok uskutočnili pochod. Dav smeroval k sídlu vojenskej tajnej služby v Káhire.
Po varovaniach armády sa však krátko pred cieľom rozhodli účastníci vrátiť.
Vedenie armády dalo jasne najavo, že pred vojenskými zariadeniami nedovolí žiadne zhromaždenia. Tí, ktorí nepočúvnu, budú musieť rátať "so všetkým následkami". Trasu utorkového protestného pochodu zatiaľ nezverejnili.
Dočasný prezident Mansúr v nedeľu večer výnosom udelil ministerskému predsedovi Házimovi Babláwímu právomoc nariadiť príslušníkom bezpečnostných zložiek zatýkanie civilistov.
V podstate to znamená, že premiér môže dať armáde v budúcnosti voľnú ruku na zatýkanie demonštrantov alebo narušiteľov poriadku.