Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA, RÍM. Ak je niekto gay a hľadá Boha a koná dobro, kto som ja, aby som ho súdil?“ odpovedal v pondelok na novinársku otázku o homosexuálnych kňazoch pápež František.
Takýmto kňazom by sa podľa neho malo odpustiť a na ich hriechy zabudnúť.
Na tlačovej besede počas letu zo Svetových dní mládeže v brazílskom Riu de Janeiro pápež zmierlivým postojom prekvapil novinárov, ktorí výroky ihneď začali porovnávať s jeho predchodcom.
Americký denník The New York Times pripomenul, že Benedikt XVI. podpísal dokument, podľa ktorého by sa muži s homosexuálnymi sklonmi nemali stať kňazmi.
František teraz hovorí, že homosexuáli by nemali byť marginalizovaní, ale musia byť integrovaní do spoločnosti. „Problém nie je v ich orientácii,“ povedal. „Musíme byť bratia.“
Za problém naopak označil „lobovanie za túto orientáciu“ i ďalších lobistov vrátane politikov či slobodomurárov.
Reakcie sú rôznorodé
Slovenskí cirkevní predstavitelia komentovali pápežove slová rôznorodo.
„To aby som si zbalil kufre,“ reagoval páter zo západného Slovenska. Menovaný byť nechcel, odvolal sa na nedávny zákaz vyjadrovať sa pre médiá bez povolenia biskupa.
„Nepovedal nič nové, len to, čo cirkev učí dvetisíc rokov,“ povedal ďalší kňaz, ktorý sa tiež odvolal na zákaz. „Homosexuálny kňaz nie je problém, takých aj poznám. Problémom by bolo, ak by utekal za múry, aby si tam niečo riešil.“
Rusovský farár Marián Prachár tvrdí, že pápež aktuálnymi výrokmi neprekročil doterajšie hranice toho, čo hlása katolícka cirkev.
„Hranica by bola prekročená, keby sa takéto náklonnosti v správaní u kňazov mali tolerovať,“ myslí si. „Tomu by však musela predchádzať diskusia o zdobrovoľnení celibátu u katolíckych kňazov,“ domnieva sa.
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik v pondelok nezdvíhal telefón.
Bolo by dobré, keby aj zástancovia homosexuálov nechceli v mene tolerancie odporcov marginalizovať, myslí si Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Luxusné väzenie
Slová pápeža si osvojil aj známy kresťanský aktivista a šéf združenia Pastor Bonus Marek Nikolov, ktorý v minulosti rozprával o homosexualite ako o chorobe.
„Pokiaľ má niekto takúto tendenciu, hoci by to bol aj biskup, kardinál alebo aj samotný pápež, ale zostáva to len v rovine, že ho to pokúša, ale nežije tak a jeho srdce patrí Kristovi, tak je to v poriadku,“ reagoval v pondelok.
Organizátorka Dúhového pochodu za práva homosexuálov Romana Schlesinger pápežove slová za veľký posun v postoji cirkvi nepovažuje.
„Je to akoby sme niekoho namiesto väzenia chceli zavrieť do väzenia potiahnutého brokátom,“ povedala.
Silnejšie postavenie žien
Pápež sa takisto vyjadril k úlohe žien v cirkvi. Hoci zákaz, aby mohli byť kňažkami, je podľa neho "definitívny", ženy by mali mať v cirkvi silnejšie postavenie.
Bol by rád, keby mali viacej líderských pozícií v jeho administratíve a v pastoračných aktivitách.
"Nemôžeme obmedzovať úlohu žien v cirkvi na miništrantky a riaditeľky charity, musíme ponúknuť viac," povedal novinárom.
František sa vyjadril aj k Vatikánskej banke. Musí sa podľa neho z nej stať "čestná a transparentná" inštitúcia.
Sľúbil, že bude počúvať komisiu, ktorú zriadil na to, aby mu poradila, či banku reformovať alebo zatvoriť.
Agentúra Reuters pripomenula, že banka je predmetom niekoľkých vyšetrovaní pre podozrenie z prania špinavých peňazí.