Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KÁHIRA, BRATISLAVA. Najhoršie protesty doteraz zažil Egypt 8. júla, päť dní potom, čo armáda donútila odstúpiť prezidenta Muhammada Mursího. Vtedy zahynulo 50 ľudí.
Uplynulý víkend rekord prekonal. Sobotňajšie zrážky medzi prívržencami bývalého prezidenta Mursího a bezpečnostnými silami si v Káhire vyžiadali podľa záchranárov najmenej 72 mŕtvych. Mnohí z nich zomreli po výstrele do hlavy.
Tvrdý postup kritizujú
Chaos v Egypte
- počas víkendu zomrelo podľa ambulantnej služby 72 ľudí, údaje sa rôznia, Moslimské bratstvo hovorí o 61 ťažko zranených,
- strieľalo sa najmä v dvoch mestách, Káhire a Alexandrii, v dovolenkových destináciách je pokoj,
- 15 dní bude na proces čakať exprezident Mursí.
Egyptský minister vnútra Muhammad Ibrahim v nedeľu pre agentúry povedal, že jeho ľudia budú proti demonštrantom, ktorí sa snažia narušiť stabilitu nového režimu, postupovať naďalej razantne.
Mursího prívrženci a fanúšikovia Moslimského bratstva zase vyhlásili, že sú naďalej pripravení vzdorovať novej vláde, ktorá sa podľa nich dostala k moci vojenským prevratom. Väčšina obetí sobotných zrážok pochádzala z ich prostredia.
Neprimerané použitie sily proti prívržencom bývalého prezidenta kritizovala OSN a spôsobilo istú nevôľu aj medzi egyptskými občianskymi aktivistami, ktorí s armádou zvrhli autoritárskeho Mursího. Relatívne kritické bolo aj vyjadrenie viceprezidenta Muhammada Baradeja.
Nový egyptský režim nevie nateraz zvládnuť odpor prívržencov minulého zriadenia a len sa zamotáva do ďalších násilností a nie príliš demokratických krokov, akým je napríklad obnovenie tajnej polície. Tá má z minulosti imidž brutálnej organizácie pracujúcej proti vlastným občanom.
Zo Spojených štátov, ktoré neodsúdili vojenský prevrat v Egypte, sa ozývajú čoraz významnejšie hlasy vystríhajúce generálov, že ak bude „druhá fáza revolúcie“ prebiehať problematicky ako doteraz, bude mať Egypt problém dostať tradičnú vojenskú pomoc.
Mursí ako Mubarak
Armáda, ktorá začiatkom tohto mesiaca zvrhla prezidenta Mursího, vyhlasovala, že to urobila pre to, aby egyptskú revolúciu neukradli národu islamisti.
Mursí teraz čelí obvineniam zo závažných zločinov a podľa niektorých vládnych zdrojov ho prevezú do tej istej väznice, v ktorej sedí jeho predchodca Husní Mubarak. V jednom väzení sa tak objavia hneď dve bývalé hlavy štátu.
Premiér má právomoc nariadiť armáde zatýkanie civilistov
KÁHIRA. Dočasný egyptský prezident Adlí Mansúr udelil v nedeľu ministerskému predsedovi Házimovi Babláwímu právomoc nariadiť príslušníkom bezpečnostných zložiek zatýkanie civilistov.
Stalo sa tak po víkende plnom násilností medzi prívržencami armádou zosadeného islamistického prezidenta Muhammada Mursího a bezpečnostnými zložkami.
Vládni úradníci tvrdia, že rozhodnutie môže byť predohrou k rozhodujúcemu zákroku proti Mursího priaznivcom alebo jeho odporcom, ktorí stupňujú svoje útoky proti bezpečnostným silám na Sinajskom polostrove.
Mansúrom podpísaný výnos zverejnil dnes vládny vestník. Ako spresnil vládny denník al-Ahram, Babláwí môže na základe prezidentského výnosu zrušiť aj akýkoľvek súdny verdikt, s výnimkou trestu za vraždu, ktorý vynesie súdny tribunál v prechodnom období.
tasr