Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME.
TUNIS, BRATISLAVA. Pre európskych turistov, ktorí sa nemohli dostať do Tuniska alebo z neho, to bola len dovolenková nepríjemnosť.
Pre krajinu, kde sa v decembri 2010 začala Arabská jar, však generálny štrajk vyhlásený po vražde opozičného sekulárneho politika Muhammada Brahmího znamená napätie a obavy, aby sa v Tunisku nestalo to, čo v Egypte.
Existujú totiž obavy, že atentát by mohol do ulíc vyhnať ľudí nespokojných s islamistickým režimom a že piatkový generálny štrajk je len začiatkom ďalšej fázy tuniskej revolúcie. Tú tiež do istej miery občianskym aktivistom ukradli islamisti.
Druhá vražda
Zavraždený politik bol podporovateľom vojenského prevratu v Egypte, ktorý viedol k pádu islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Je možné, že tieto názory a vytrvalá kritika islamistov ho pripravili o život.
Brahmí bol druhým opozičným predstaviteľom, ktorého neznámi útočníci zastrelili pred jeho vlastným domom. Vo februári zomrel mimoriadne populárny ľavicový politik Šukrí Balajid. Jeho vrahov dodnes nenašli a Tunisania ani neveria, že ich niekedy vypátrajú.
Brahmího vražda sa podľa týždenníka Time udiala priamo pred očami jeho rodiny. Vrahovia na neho vystrelili 14-krát a podľa piatkového oznámenia ministerstva vnútra rovnakou zbraňou ako zabili Balajida.
Po februárovej vražde Balajida rezignoval premiér Hamádí Džibálí, vtedy i teraz prežíva krajina masové protesty.
Pre vraždu Brahmího odbory vyhlásili generálny štrajk. „Bude to politický štrajk na obranu Tuniska a na protest proti tejto novej politickej vražde,“ oznámil podľa Reuters hovorca odborov UGTT.
Nepokojnosť s islamistami
Sekulárni Tunisania, ktorým sa nepáčia nové pravidlá presadzované islamistickou vládou, dúfajú, že lídrov krajiny prinútia správať sa zodpovednejšie. Štrajk, samozrejme, zasiahol turistický priemysel, ktorý je pre Tunisko mimoriadne dôležitý.
Tuniská vláda cíti napätie v uliciach a pri pohľade na susedný Egypt musí byť nervózna.
Egypťania neprijali, že vedeniu štátu sa nepodarilo dištancovať sa od náboženských extrémistov.
Ľudia ako Brahmí upozorňovali na to, že vláda necháva príliš veľa slobody militantným salafistom na úkor sekulárnych kruhov. Naplno sa to prejavilo pri tvorbe novej ústavy, kde sa do seba pustili dva tábory s diametrálne odlišnou víziou tuniskej budúcnosti.
Tunisko pred revolúciou napriek diktátorským praktikám a korupcii patrilo k relatívne liberálnym arabským režimom.
Islamisti sa to pokúšajú zvrátiť. Sekulárni Tunisania ich podozrievajú, že sa pre to nerozpakujú uchýliť ani k politickej vražde. Brahmího sestra z bratovej smrti okamžite obvinila vládnucu stranu Ennahda.
Slovenské cestovky v štrajku lietajú
Turisti zo Slovenska sa do Tuniska dostali. Pre generálny štrajk meškali.
BRATISLAVA. Keď sa chystáte na dovolenku do Tuniska, môžete počítať len s meškaním, cestovné kancelárie totiž pre nepokoje lety nerušia.
Protesty sú najmä v hlavnom meste Tunis, nie v letoviskách ako Monastir či Tabarka, kam slovenské cestovky lietajú. „Naďalej to Tuniska lietame a aj budeme lietať,“ informovala cestovná kancelária Kartago Tours.
Zrušené lety hlásila v piatok len pološtátna letecká spoločnosť Tunisair, ktorá však zo Slovenska nelieta.
Meškanie a dlhšiu cestu na dovolenku zažili aj Slováci, čo mali letieť priamo do hlavného mesta Tunisu, kde štrajkovali aj zamestnanci letiska.
„Boli sme nútení let smerujúci do Tunisu presmerovať na letisko Infidha Hammamet, no cestovná kancelária zabezpečila odvoz do ubytovacích zariadení,“ upozornila Vlaďka Dufková z aerolínií Travel Service, cez ktoré lieta väčšina slovenských cestovných kancelárií.
Dufková upozornila, že štrajk bol len 24-hodinový, teraz by sa teda už malo lietať aj do Tunisu.
Adam Valček