SME

Slávni už pred narodením. Najočakávanejšie deti histórie

Ešte nič nestihli, iba prísť na svet. No ľudí a médiá už zaujímajú viac ako dospelí.

Kate, Wiliam a ich syn George.Kate, Wiliam a ich syn George. (Zdroj: SITA/AP)

Pôrod prvorodeného syna britského princa Williama a jeho manželky Kate sa stal mediálnou udalosťou týždňa. Fotografie malého Georgea mali na titulke skoro všetky noviny na svete.

Prinášame vám príbehy novorodencov, ktoré z rôznych dôvodov očakával svet podobne napäto.

Shiloh Nouvel Jolie-Pitt (2006)

Je to jeden z najslávnejších párov súčasnosti. Obaja sú úspešní herci, obdivované celebrity. A pekní ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Brad Pitt a Angelina Jolie majú tri adoptované deti. No keď sa mala narodiť ich prvá dcéra, bulvár nehovoril o ničom inom.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdy pár sa nakoniec rozhodol ujsť pred novinármi do africkej Namíbie. Práve tu sa 27. mája 2006 narodila ich dcéra Shiloh Nouvel. Rodičia povedali, že získala aj namíbijský pas.

Svet bol hladný po fotografiách prvého biologického dieťaťa slávneho páru. Pitt a Jolie sa rozhodli schladiť paparazzov a zverejnili vlastné fotografie dcéry. Magazín People zaplatil za práva v Severnej Amerike 4,1 milióna dolárov, Hello! v Británii 3,5 milióna dolárov.

Zisk venovali na charitu pre africké deti. Dvojmesačná Shiloh sa tiež stala prvým dojčaťom, ktorého zvečnili vo voskovom Múzeu Madame Tussaudovej.

Vzhľadom na hollywoodske pomery treba dodať, že rodina je stále pokope.

01.jpg

Louise Brownová (1978)

Jeden z najočakávanejších pôrodov v histórii sa odohral v roku 1978 v Anglicku. Svetové médiá aj verejnosť vtedy čakali prvé dieťa zo skúmavky. Stala sa ňou Louise Brownová.

SkryťVypnúť reklamu

Jej rodičia dlho túžili po dieťati, no nedarilo sa im. Pomoc im ponúkli britský vedec Robert Edwards a gynekológ Patrick Steptoe. Tí experimentovali s oplodnením in vitro - k spojeniu spermie a vajíčka pri ňom dôjde mimo tela matky, embryo jej vzápätí implantujú do maternice.

Tehotná Lesley Brownová sa už počas tehotenstva stala hlavným terčom médií. Až tak, že sa pred nimi musela skrývať, bála sa, že to ohrozí vývoj plodu. V novinách sa diskutovalo, nakoľko môže byť takto splodené dieťaťa psychicky aj fyzicky zdravé.

Narodenie dvaapolkilovej Louise sa stalo celosvetovou udalosťou. Superdieťa, napísal na prvej strane britský Evening News. Louise však svojím životom ukázala, že je ako ostatní ľudia. A už porodila aj vlastného syna. Prirodzene.

SkryťVypnúť reklamu

05.jpg

Charles Lindbergh mladší (1930)

Je to jeden z najslávnejších a najsmutnejších zločinov v 20. storočí. Osud dieťaťa Charlesa Lindbergha, prvého človeka, čo preletel Atlantický oceán, sledovala celá Amerika aj zahraničie. Až do tragického konca.

Americký letec Charles Lindbergh bol jednou z najväčších celebrít svojej doby. Keď sa jeho žene Anne Morrowovej malo narodiť prvé dieťa, médiá mu podľa magazínu Time dali prezývku Malý orlík. "Bolo to zrejme prvé dieťa-celebrita. Počas pôrodu čakali vo veľkom počte pred bránou," napísal magazín.

Prvého marca 1932 dala pestúnka 20-mesačného Charlesa spať do postieľky na poschodí vily Linberghovcov. O deviatej večer, kým bol otec dole, dieťa uniesli. Do domu vliezli cez okno rebríkom. Zanechali len lístok, v ktorom žiadali výkupné 50-tisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr ho ešte niekoľkokrát zdvihli až na 100-tisíc dolárov. Hoci Lindbergh zaplatil, svojho syna už živého neuvidel. Zabili ho krátko po únose. Jeho telo objavili náhodou neďaleko usadlosti po dvoch mesiacoch.

Vyšetrovatelia v nasledujúcich dvoch rokoch našli únoscu, Nemca Richarda Hauptmanna. Na súd s ním prišla plná sála novinárov. Jeden z nich, H. L. Mencken to nazval "najväčším príbehom od zmŕtvychvstania“.

Únoscu nakoniec ešte v roku 1936 popravili na elektrickom kresle.

03.jpg

Alfonz XIII. (1886)

V histórii bolo zopár detí, ktoré sa hneď pri narodení stali kráľmi či kráľovnami. Jedným z posledných bol španielsky kráľ Alfonz XIII.

Jeho otec, kráľ Alfonz XII. zomrel vo veku 28 rokov. Trápila ho tuberkulóza, no za priamu príčinu smrti vyhlásili úplavicu. V čase smrti bola jeho manželka Maria Christina v počiatočnom štádiu tehotenstva.

SkryťVypnúť reklamu

Alfonza XIII. vyhlásili za kráľa hneď, ako sa v máji 1886 narodil. Do veku 16 rokov však za neho vládla ako regentka jeho matka. Denník Figaro ho v roku 1889 označil ako najšťastnejšieho a najmilovanejšieho zo všetkých vládcov na zemi. "Je údajne veľmi krásne dieťa s usmiatou tvárou a svetlými vlasmi, ktoré mu padajú až na plecia," dodal dobový New York Times.

Živé a inteligentné dieťa vychovávali v ultraklerikálnej atmosfére, ktorú vytvárala jeho matka. Jeho vláda sa neskončila slávne. V roku 1931 vyhlásili v krajine republiku a on ušiel do exilu, v roku 1941 sa vzdal nároku na trón v prospech syna, v krajine vtedy už vládol diktátor Franco.

Podobného kráľa-dojča majú aj naše dejiny. Ladislav V., zvaný Pohrobok, sa narodil štyri mesiace po smrti svojho otca, za kráľa ho korunovali, keď nemal ani tri mesiace. Vládla zaňho matka, no veľká časť šľachty ho neuznávala. Dožil sa len 17 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

John Kennedy mladší (1961)

Iba v jednom prípade sa stalo, že sa americkému prezidentovi narodilo dieťa počas úradu. Koncom 19. storočia prišla na svet dcéra prezidenta Groovera Clevelanda Esther priamo v Bielom dome.

Médiami ešte očakávanejší bol však prvorodený syn Johna Fitzgeralda Kennedyho. John mladší, prezývaný aj John-John, sa narodil v roku 1961 len 16 dní po tom, ako jeho otec vyhral prezidentské voľby. Za prezidenta ho inaugurovali až neskôr.

Krajina bola vtedy nadšená z mladého prezidenta a podrobne sa sledoval aj pôrod jeho prvorodeného syna.

"Obraz malého chlapca v modrom kabáte zostal pre mnohých Američanov kľúčovým obrazom povojnovej éry," napísala v roku 1999 BBC. Jedna z prvých spomienok Johna mladšieho je tá, ako hrdo salutuje presne v deň svojich tretích narodením pri rakve počas pohrebu. Pochovávali jeho otca, amerického prezidenta, ktorého zastrelili v Dallase.

SkryťVypnúť reklamu

John Fitzgerald mladší sa na rozdiel od iných v rodine nehrnul do politiky. Skôr to skúšal v médiách ako novinár či vydavateľ. Otcov šarm však zdedil, magazín People ho vyhlásil za najsexi muža roku 1988.

Jeho život sa skončil tragicky. V roku 1999 zahynul spolu so svojou manželkou pri páde malého lietadla do Atlantického oceánu.

02.jpg

Ježiš Nazaretský (okolo roku 0)

Úplne najslávnejším novorodencom však vyše dvetisíc rokov zostáva Ježiš Kristus. Márii sa podľa Biblie narodil v tichosti v maštali, mimo ošiaľu, ktorý sprevádzal pôrod spomenutých detí. Jeho narodenie vtedy neočakával celý svet, na mesiáša čakal iba jeden národ - Židia - no za Božieho syna ho neuznali.

Počas jeho prvých dní sa o Ježišovi dozvedeli len okolití pastieri a Traja králi z východu. No jeho narodenie si západná kultúra pripomína každý rok na Vianoce počas jedného z najvýznamnejších sviatkov.

SkryťVypnúť reklamu

06.jpg

Hlavný zdroj: Time.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 565
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 259
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 443
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 611
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 564
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 278
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu