Brusel 20. júna (TASR) - Európska komisia (EK) nebude zatiaľ reagovať na schválenie zákona o zahraničných Maďaroch, ktorý maďarský parlament schválil v utorok, podrobne ho však preskúma a poskytne svoje stanovisko. Vyhlásil to dnes v Bruseli hovorca EK pre rozšírenie Jean-Christophe Filori.
"Skúmame vývoj, ktorý viedol k prijatiu tohto zákona, ešte sme nedostali jeho preklad a nemali sme teda možnosť dôkladne ho preštudovať," uviedol Filori. Komisia podľa jeho slov zákon dôsledne preskúma aj v súvislosti s ustanoveniami zmluvy o EÚ.
Filori odmietol potvrdiť, že EK s Maďarskom konzultovala už prípravu zákona, a že medzi Bruselom a Budapešťou prebiehali "dôverné" kontakty. "Nie som si vedomý žiadnych dôverných krokov zo strany komisie," uviedol hovorca pre rozšírenie.
Schválený zákon umožňuje Maďarom žijúcim v susedných krajinách (okrem Rakúska) zľavy na cestovné v Maďarsku, štipendiá študentom, ktorí ostanú študovať na vysokých školách na Slovensku a v Rumunsku, zahraniční Maďari na individuálne podanú žiadosť dostanú "identifikačné karty". Držitelia takýchto preukazov zahraničného Maďara získajú výhody pri vstupe na pracovný trh, budú môcť využívať dôchodkové a sociálne zabezpečenie atď.
Podľa rôznych zdrojov však Európska komisia vyjadrila svoje výhrady, keď zdôraznila, že dohody, ktoré podpísalo Maďarsko so Slovenskom a Rumunskom, obsahovali nediskriminačné klauzuly. Okrem toho sa Brusel nazdáva, že keď napríklad Slovensko vstúpi do EÚ, zákon bude diskriminačný k obyvateľom EÚ.
O názor na spomínaný zákon sa už pred časom pri rokovaní so slovenským vicepremiérom Pálom Csákym v Bruseli zaujímal komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Podľa francúzskeho denníka Liberation sa chce Budapešť takouto politikou vyhnúť vlne imigrácie príslušníkov maďarských menšín pred vstupom Maďarska do Európskej únie, ktorý sa predpokladá okolo roku 2004.
Cieľom je aj obmedziť prácu na čierno. Každý rok tisícky Maďarov z Rumunska prichádzajú do Maďarska pracovať najmä do rezortu stavebníctva. Ich zamestnávatelia sa ale neponáhľajú s ich prihlásením na úradoch a vyplácaním sociálnych dávok. Okrem týchto cieľov, "maďarský štát spláca svoj morálny dlh k maďarským menšinám", cituje denník politického štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Zsolta Németha, ktorý dodal, že "zákon chce posilniť národnú identitu aj mimo hraníc krajiny".
(spravodajca TASR Robert Sermek) 20 juh