LONDÝN, BRATISLAVA. Holandská kráľovná Beatrix sa v apríli vzdala trónu. Mala 75 rokov a chcela už odovzdať moc mladšej generácii. V nedeľu zas odstúpil belgický panovník Albert II., má 79 rokov.
Britská kráľovná Alžbeta II. má 87 rokov, no trónu sa nevzdáva.
V britskej kráľovskej rodine to nie je nič nezvyčajné. Kým napríklad Beatrix sa dostala na trón po rezignácii svojej matky, britskí panovníci neodstupujú.
A to ani v prípadoch, že sú na tom zdravotne veľmi zle.
Dôstojné starnutie
Kráľ Juraj III., ktorý vládol od roku 1760 do roku 1820, mal v poslednom desaťročí života psychické problémy, bol slepý a veľmi vetchý.
Väčšinu kráľovských povinností na seba prebral jeho syn, no panovník dovládol až do smrti. Podobne aj kráľovná Viktória, najdlhšie vládnuca britská panovníčka. Ku koncu vládnutia mala problémy so zrakom, spánkom aj s reumou.
Obom monarchom starnutie zvyšovalo popularitu medzi ľuďmi. Symbolizovali dôstojné starnutie, niečo, čo sa teraz veľmi často spomína práve v súvislosti s Alžbetou.
Tá zatiaľ nemá väčšie zdravotné problémy, no postupne odovzdáva panovanie synovi Charlesovi.
V máji ju sprevádzal v parlamente, keď čítala vládny program. Stalo sa to prvýkrát. Na jeseň tiež prvýkrát od roku 1973 vynechá zasadnutie hláv štátov Britského spoločenstva.
„Pomaly sa končí Alžbetina éra a začína sa Charlesova,“ napísal v máji magazín TIME. Na túto tému Charles v júni vtipkoval, keď odprevádzal hlavného britského rabína do dôchodku.
„Uvedomujem si, že obaja sme už dosiahli dôchodkový vek. Dúfam, že ten váš dôchodok sa bude viac podobať na skutočný dôchodok ako môj,“ povedal rabínovi.
Na skutočný nástup na trón totiž Charles môže ešte čakať aj viac ako desaťročie, Alžbetina matka sa dožila 101 rokov. Ak by sa to zopakovalo, Charles by na trón nastupoval takmer v osemdesiatke.
„Zábery z korunovácie na potácajúcich sa sedemdesiatnikov by monarchii asi imidž veľmi nezlepšili,“ povedal pre denník Australian Patrick Jephson, bývalý osobný tajomník princeznej Diany.
Platinové jubileum
Čoraz menej Britov sa podľa prieskumu YouGov prikláňa k tomu, aby kráľovná vládla do smrti. V marci si to myslelo 64 percent Britov, v máji už len 54. Takmer polovica si tiež myslí, že by mala abdikovať v prípade zdravotných problémov. Polovica Britov očakáva, že Charles bude dobrým kráľom.
To však zatiaľ nie je aktuálne. Aj keď britská monarchia sa mení, zrovnoprávnila napríklad nástupníctvo mužov a žien, jej úloha je najmä zachovávať tradície.
Preto väčšina odborníkov očakáva, že Alžbeta dodrží svoj záväzok z korunovácie, kde povedala, že bude „stále pracovať na tom, aby zlepšila život svojho ľudu“.
Je teda celkom možné, že oslavy diamantového jubilea, 60. výročia nástupu na trón, spred roka nebudú poslednou podobnou udalosťou. V roku 2022 Alžbetu čaká jubileum platinové.
Syn Kate a Williama je tretí v poradí s nárokom na trón. Môže trvať dlhé desaťročia, kým sa naň dostane. Britský magazín The Economist znázornil, koľko rokov to britským panovníkom trvalo v minulosti.