Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BAGDAD, TEL AVIV. Po Iraku pobehujú stovky nebezpečných militantov, ktorých v nedeľu z väzenia Abu Ghrajb a Tadži vyslobodila teroristická organizácia blízka al-Káide.
Hoci iracké úrady tvrdia, že nevedia, koľkým sa podarilo uniknúť, americké zdroje hovoria, že by ich mohlo byť do šesťsto. Sú medzi nimi aj ľudia z vyšších pozícií organizácie.
Pri útoku na väznice zahynulo najmenej 20 príslušníkov irackej bezpečnosti.
Násilie rastie
Iracké bezpečnostné zložky pouzatvárali hlavné cestné ťahy aj okolie letiska a istý počet militantov chytili.
Počet oslobodených väzňov a masívnosť celej operácie však prispievajú k zlému obrazu o stave irackej bezpečnosti. Hoci mediálna pozornosť sa už na Irak dávnejšie nesústreďuje, čísla, ktoré odtiaľ prichádzajú, sú alarmujúce.
Počet teroristických útokov a počet ich obetí sa už približuje roku 2007, keď sa iracká občianska vojna prevalila naplno. Tohtoročný júl sa ešte ani neskončil a počet obetí teroru už dosiahol číslo 600.
Ani predchádzajúce mesiace to nebolo lepšie. Iracké bezpečnostné sily sú po odchode amerických jednotiek odkázané samy na seba. V Iraku stále neskončilo nábožensky a etnicky motivované násilie, ani sa nepodarilo potlačiť teroristické organizácie.
Nedeľný útok na Abu Ghrajb a Tadži bol podľa analytikov citovaných denníkom Washington Post dielom organizácie spájanej s al-Káidou.
Sektársky problém
Pre militantov je úspešná akcia zdrojom ich legitimity a zahanbením pre iracký režim.
Ten prvé hodiny po útoku dokonca vyhlasoval, že militantom sa útok na väznice nepodaril. Medzitým už unikali stovky odsúdených za terorizmus.
Reuters napísal, že posilňovanie sunnitských militantných skupín komplikuje pozíciu prevažne šiitskej vlády. Kabinet sa nevie zbaviť podozrení, že programovo pôsobí proti sunnitským militantom a toleruje šiitske extrémistické organizácie.
Aj drvivá väčšina vyslobodených z Abú Ghrajb a Tadži boli sunniti.