Pesimisti sa mýlili. Ekonomické problémy, etnická diverzita, rozpad tradičnej rodiny ani počítačové hry neviedli k nárastu kriminality, píše Economist.
Policajné štatistiky (ktoré podceňujú niektoré druhy zločinov) a prieskumy medzi obeťami trestnej činnosti (ktorých dáta nie sú vždy prístupné) ukazujú, že násilná aj majetková kriminalita významne klesajú posledných desať rokov vo väčšine bohatých krajín sveta.
Výrazne menej sa kradnú autá, klesol počet vrážd a lúpežných prepadnutí, menej sa obchoduje s bielym mäsom aj drogami.
Slovom, kriminálnikov je vo svete menej a starnú.
V mestách po celej Amerike klesol počet evidovaných trestných činov od roku 1990 o 32 percent a v najväčších mestách dokonca o 64 percent.
Hľadanie príčin
Ako vždy, pre vysvetlenie poklesu kriminality neexistuje len jedna správna odpoveď.
Economist pripomína argument starnúcej populácie, pričom zločiny zvyknú páchať najmä mladí ľudia. Dodáva však, že napríklad v Londýne počet ľudí vo veku od 18 do 24 rokov stúpol a kriminalita napriek tomu poklesla. A že pokles niektorých druhov zločinov o 90 percent nemožno vysvetliť len úbytkom mladých.
Magazín podobne spochybňuje aj rozšírené teórie, že k poklesu kriminality viedli predovšetkým legalizácia potratov a viac ľudí vo väzeniach. Efekt legalizácie potratov sa mal podľa neho v Spojených štátoch od 70. rokov dávno vytratiť a viaceré krajiny, ktoré znížili počet väzňov, nárast kriminality nezaznamenali.
Economist sa podľa všetkého viac prikláňa k tvrdeniam, že súčasnej situácii dopomohli lepšia práca polície, sociálne zmeny (viac vzdelania, menej alkoholu, drog a domáceho násilia medzi mladými) a rozšírenie technológií, ktoré slúžia prevencii aj dolapeniu páchateľov.
Vykrádať banky či obchody sa už dnes jednoducho neoplatí. Je to náročnejšie a oveľa ľahšie vás chytia; kamerový systém má dnes hádam každá čerpacia stanica (čo na druhej strane môže prekážať zástancom súkromia).
Vidia viac zločinov
Čo neklesá, sú mravnostná kriminalita (ale možno je len častejšie hlásená) a ekonomická kriminalita, ktorá môže v budúcnosti rásť.
Paradoxne neklesá ani vnímanie trestných činov medzi ľuďmi. Podľa prieskumov Gallupovho inštitútu väčšina Američanov stále verí, že počet násilných trestných činov z roka na rok rastie.
A situácia zrejme nebude veľmi odlišná ani na Slovensku, kde počet tragických dopravných nehôd klesá, ale podľa vysielania celoštátnych televízií to tak nevyzerá.
Mapy na záver
O kriminalite na Slovensku sa niečo dozviete pri prezeraní si mapy kriminality, ktorú tento rok začalo zverejňovať ministerstvo vnútra.
Za pozornosť stojí aj svetová mapa počtu vlastníkov zbraní a vrážd spáchaných strelnými zbraňami.
Alebo si pozrite pestrofarebné znázornenie organizovaného zločinu vo svete.
Martin Lipták, editor Sme.sk
Facebook