Bagdad/Londýn/Washington 20. júna (TASR) - Dvadsaťtri ľudí zahynulo a 11 ďalších utrpelo zranenia pri utorkovom nálete amerických a britských lietadiel na severe Iraku, oznámila dnes oficiálna iracká agentúra INA. Británia aj Spojené štáty však toto tvrdenie vzápätí popreli.
Podľa informácií agentúry INA spojenecké lietadlá zaútočili na oblasť Tell Afar blízko severoirackého mesta Mosúl, pričom obete v čase náletu hrali na miestom ihrisku futbal.
Hovorca britského ministerstva obrany v reakcii vyhlásil, že takéto tvrdenie Iraku sa nezakladá na pravde. Rovnako podľa Pentagónu spojenecké jednotky v utorok nevykonali žiadne nálety na severný Irak.
"Je to absolútne nepravdivá správa," komentoval hovorca veliteľstva amerických síl v Európe major Edward Loomis. Podľa neho spojenci uskutočnili len bežnú kontrolu dodržiavania bezletovej zóny a neútočili.
Irak ešte v utorkovom vyhlásení informoval o tom, že jeho protiletecká obrana zasiahla jedno zo skupiny spojeneckých lietadiel hliadkujúcich v bezletovej zóne na severe krajiny, čo však Británia poprela.
K vytvoreniu bezletových zón došlo po vytlačení irackých jednotiek z Kuvajtu v roku 1991 s cieľom ochrániť Kurdov v severnom Iraku a šiitských moslimov na juhu krajiny pred útokmi jednotiek Bagdadu. Severnú zónu strážia americké a britské lietadlá zo základne na juhu Turecka.
Irak však bezletové zóny neuznáva a v roku 1998 prisľúbil, že bude hliadky ostreľovať protileteckými systémami. Ako minulý týždeň oznámil americký minister obrany Donald Rumsfeld, zdokonalenie irackej obrany riziko zostrelenia amerických lietadiel skutočne zvýšilo.