Mohol som to byť aj ja, povedal Obama.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
WASHINGTON, BRATISLAVA. Žijú vedľa seba, pracujú spolu, berú sa, ich deti sa spolu hrajú.
Takmer 150 rokov od zrušenia otroctva, 50 rokov od konca segregácie a päť rokov od zvolenia prvého čierneho prezidenta sú Afroameričania a bieli Američania k sebe bližšie ako kedykoľvek predtým.
Rozdelení od Simpsona
Napriek tomu, pokiaľ ide o pohľad na rasizmus polície či súdov, ich názory sú úplne rozdielne.
Naposledy to ukázal prípad Trayvona Martina, na ktorý majú Afroameričania a bieli Američania úplne iný názor.
Podľa prieskumu Huffington Post 75 percent Afroameričanov verí, že George Zimmerman, ktorý zastrelil 17ročného mladíka podľa neho v sebaobrane, spáchal zločin. Z bielych Američanov si to myslí len 34 percent.
Naposledy sa podobne rozdelila Amerika pred necelými 20 rokmi, keď súdili bývalú hviezdu amerického futbal O. J. Simpsona z vraždy exmanželky a jej priateľa.
Súd ho oslobodil a väčšina Afroameričanov (na rozdiel od bielych) s tým vtedy súhlasila.
Hnev proti prepusteniu Zimmermana ich neopustil ani týždeň od verdiktu. V sobotu demonštrovali v stovke miest. „Dnes to bol môj syn, nabudúce to môže byť váš syn,“ povedala v New Yorku Trayvonova matka.
Otvoril sa aj Obama
Prekvapujúco sa k prípadu osobne vyjadril aj americký prezident Barack Obama. Prvý Afroameričan v Bielom dome zaskočil novinárov v piatok otvorenosťou. Povedal, že Trayvonom Martinom mohol byť aj on sám pred 35 rokmi
Podľa mnohých tým ešte prispel k rasovým vášňam. Takto otvorene o rasových otázkach ešte verejne ako prezident nehovoril.
„Len veľmi málo Afroameričanov nezažilo, že ich sleduje ochrankár, keď nakupujú v obchode. Len veľmi málo Afroameričanov nezažilo, že pred nimi ľudia zamykajú svoje autá. To sa stalo aj mne,“ dodal americký prezident.
Mnohí obviňujú Zimmermana, ktorého matka je z Peru, že Trayvona Martina prenasledoval z rasistických dôvodov, čo on odmieta.
Dobrovoľník, ktorý možno až priaktívne kontroloval okolie, volal polícii 46-krát. Z toho štyri iné volania sa týkali čierneho podozrivého, v troch prípadoch išlo o belocha, ostatné bez rasového označenia.
Rasizmom volajú aj samotný verdikt poroty, ktorá uznala, že Zimmerman strieľal v sebaobrane. Podľa prieskumu z roku 2008 vyše 60 percent Američanov považuje súdny systém za diskriminujúci, z bielych je to len 30 percent.
Trayvonov prípad by mal ovplyvniť aj budúcomesačné 50. výročie prejavu Martina Luthera Kinga o rovnoprávnej Amerike. Veľa Afroameričanov si stále myslí, že jeho sen sa ešte nenaplnil.