Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
RÍM, BRATISLAVA. Pätica ľudí zodpovedných za smrť 32 ľudí na palube výletnej lode Costa Concordia zatiaľ do väzenia nepôjde, a to napriek tomu, že súd ich uznal za vinných zo zabitia z nedbanlivosti.
Najvyšší trest dostal Roberto Ferranini, ktorý pracoval ako koordinátor firmy Costa Cruises pre prípad krízy.
Vo väzení by si mal odsedieť dva roky a desať mesiacov. Riaditeľ hotela na lodi dostal dva a pol roka, dôstojníci na palube od 20 do 23 mesiacov.
Nebola na mape
Do väzenia zatiaľ nepôjdu, lebo tresty do dvoch rokov sú podľa talianskych zákonov podmienečné a pri vyšších sa môžu odvolať.
Jediný, komu za smrť pasažierov hrozí naozaj prísne väzenie, tak ostáva kapitán lode Francesco Schettino.
Tomu za haváriu z januára 2012 a za to, že neostal na lodi do jej potopenia, hrozí až dvadsaťročné väzenie.
„Čo si o tomto pomyslia rodiny obetí? Je to ozajstné sklamanie. Schettino ostáva pred súdom ako jediný, ale nie je jediný, kto za to podľa mňa môže,“ povedal pre talianske médiá právnik obetí Daniele Bocciolini.
Podľa obžaloby k havárii prišlo, keď Schettino prišiel s loďou, ktorá vážila takmer 115-tisíc ton, príliš blízko k ostrovu Giglio, aby pozdravil svojho známeho. Loď narazila na útes.
Schettino sa obhajuje, že útes nebol v námorných mapách. Napriek tomu navrhol dohodu, podľa ktorej by sa priznal a dostal by trest len tri roky a päť mesiacov.
Nemal miesto v člne
Tí, čo haváriu prežili, opisovali na súde aj chaotickú evakuáciu lode. Kým sa naozaj začala, záchranné člny na jednej strane sa už nedali použiť, lebo Costa Concordia sa až príliš nakláňala.
Na to doplatil napríklad Francúz Francis Servel, ktorého príbeh spomínali na procese.
Keďže sa mu neušlo miesto v záchrannom člne, skočil do mora bez plávacej vesty. Stiahol ho vír, ktorý vznikol pri potápaní lode, zomrel na udusenie.