Vzlietla 852-krát.
Nadežda Vasiljevna Popovová (17. 12. 1921 – 8. 7. 2013) bola poslednou Hrdinkou Sovietskeho zväzu z radov legendárnej ženskej letky. Nemci tejto veľmi zvláštnej skupine vraj hovorili Nočné čarodejnice.
Bol to jediný útvar čisto ženského leteckého pluku bombardérov vo svete. Vytvorili ho na príkaz Stalina v roku 1941 a skeptici, ktorí na letcov v sukniach pozerali od začiatku cez prsty, museli nakoniec priznať, že toto nebolo to najhoršie vodcovo rozhodnutie. Naďa Popovová vzlietla 852-krát. Bombardovala pozície nepriateľa a prežila. Bol to skoro zázrak.
Už pred vojnou bolo pre Nadeždu Vasiljevnu lietanie slabosťou. Skončila úspešne Hersonskú leteckú školu a Donské vojenské učilište. Inak to však bolo dievča s tradičnými záujmami.
O nemeckom útoku na ZSSR sa dozvedela pri žehlení šiat, v ktorých sa chystala večer 22. júna tancovať. Už nešla.
Pôvodne 588. letecký pluk, ktorý mal byť čisto ženský, vymyslela Marina Raskovová, Nadežda sa ihneď prihlásila. Ich lietadlá neboli najlepšie.
„Museli sme lietať len v noci, pretože naše stroje boli také pomalé, že vo dne by sme nepriateľovi nedokázali uniknúť,“ spomínala Popovová vo svojom poslednom rozhovore. „Bohužiaľ, padák nám nedali. Vtedy v armáde nebolo kadečo.“
Ženský pluk zásobovali žalostne, dievčatá lietali v mužskej leteckej uniforme v dvojmiestnych lietadlách Po-2 vyrobených v 20. rokoch. Kabína bola krytá len plátnom, prístroje primitívne. Rádiové spojenie neexistovalo, pilotky sa orientovali podľa stopiek a obyčajnej mapy. Stroje uniesli len dve bomby, takže Nadežda vzlietala trebárs i 18-krát za noc.
Popovová prešla alebo skôr „preletela“ od Donbassu cez severný Kaukaz, Krym, Bielorusko, Poľsko až do Nemecka. Na fronte sa zoznámila s manželom, tiež letcom Semjonom Charlamovom.
Obaja skončili vojnu s titulom Hrdina Sovietskeho zväzu, obaja došli do Berlína, obaja naškriabali črepinou svoje meno na stenu Reichstagu.
Vraj vtedy jej navrhol, aby sa vzali. Nehovoril jej nikdy nočná čarodejnica, ale nočná lastovička. Čo je pre ženu, ktorej oficiálne zaradenie koncom vojny znelo: major, zástupkyňa veliteľa eskadry 46. gvardejského ženského pluku nočných bombardérov 4. armády letectva 2. bieloruského frontu, bolo skoro nepatrične básnické oslovenie.
Autor: Agentúra Epicentrum