ISTANBUL. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan odmieta komunikovať s novovymenovaným egyptským vicepremiérom Muhammadom Baradejom, keďže ho nepovažuje za rovnocenného partnera.
Dlhoročný predseda tureckej vlády, ktorý je pobúrený udalosťami v africkej krajine, tak v stredu reagoval na al-Barádiího požiadavku o telefonický rozhovor.
Erdogan, ktorý opakovane verejne podporil armádou zosadeného prezidenta Muhammada Mursího, ju odmietol.
"Ako by som s vami mohol hovoriť? Vy ste neboli zvolený, boli ste vymenovaný lídrami prevratu," vyjadril sa turecký premiér, podľa ktorého sa Egypťanom nepáči, čo hovorí. Ako dodal, "je im to nepríjemné".
Egyptská dočasná vláda ešte v utorok vyjadrila veľké sklamanie z Erdoganových vyhlásení o tom, že Mursího zosadeného začiatkom júla armádou stále považuje za legitímneho prezidenta Egypta.
Súčasné vedenie africkej krajiny to označilo za zasahovanie do jej vnútorných záležitostí. Turecká vláda však naďalej hovorí, že zosadenie prvého demokraticky zvoleného prezidenta je vojenským prevratom.
Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorú obviňujú zo snáh o islamizáciu tureckej spoločnosti, má totiž veľmi dobré vzťahy s hnutím Moslimské bratstvo, ktoré Mursího nominovalo na post hlavy štátu.
Mursí vo funkcii vydržal iba jeden rok a po zásahu armády sa dočasným lídrom stal predseda ústavného súdu Adlí Mansúr.
Práve do jeho rúk zložil bývalý šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a laureát Nobelovej ceny mieru Baradej v nedeľu prísahu a prevzal post dočasného viceprezidenta pre zahraničné vzťahy.
Turbulentné udalosti sa v severoafrickej krajine odohrávajú iba niečo vyše dvoch rokov od zosadenia Husního Mubaraka, ktorý v Egypte vládol tvrdou rukou dlhé tri desaťročia.
Jeho vláda však bola zárukou stability doma aj v celom regióne. V súčasnosti je napätie v Egypte mimoriadne vysoké. Zosadení islamisti totiž žiadajú návrat Mursího k moci a ich prívrženci denne protestujú v uliciach.