BRUSEL. Poslanci holandského parlamentu chcú, aby vláda vyvinula dôraznejší tlak na diplomatické zastupiteľstvá v krajine, aby tieto zaplatili dopravné pokuty, ktoré boli udelené diplomatom.
Od roku 2009 ide o sumu vo výške 500-tisíc eur, uviedol vo štvrtok spravodajský server nu.nl.
Polovicu pokút nezaplatia
Viac ako polovica z dopravných pokút udelená členom diplomatického zboru v Holandsku zostáva nezaplatená.
Diplomati využívajú svoju imunitu a udelené pokuty za prekročenie rýchlosti alebo za iné dopravné priestupky neuhrádzajú.
Úrad na spravovanie dopravných pokút (CJIB) uviedol, že v roku 2012 boli diplomati z rôznych krajín, pokutovaní dokopy 4056-krát za porušenie dopravných predpisov.
Celková výška ich pokút predstavuje sumu takmer 290.000 eur. Z tejto sumy zostalo nezaplatených 141.755 eur. Avšak od roku 2009 sa neuhradené pokuty diplomatov vyšplhali na polmiliónovú čiastku.
Neplatičov verejne pomenujú
Holandský minister spravodlivosti Ivo Opstelten uviedol, že ministerstvo zahraničných vecí sa snažilo vyvíjať väčší diplomatický tlak na ambasády, aby tieto uhrádzali udelené pokuty.
Podľa spravodajského serveru nu.nl to však malo iba slabý dopad a poslanci parlamentu sa rozhodli zmeniť taktiku.
Poslanci vyvíjajú iniciatívu "naming and shaming," čiže verejne pomenovať a zahanbiť tie krajiny, ktorých zastupiteľstvá odmietajú zaplatiť pokuty za diplomatov porušujúcich dopravné predpisy.
Konzervatívno-liberálna Ľudová strana slobody (VVD) dokonca navrhla znížiť rozvojovú pomoc krajinám, ktoré neplatia svoje pokuty o čiastku zodpovedajúcu výške pokút. Podľa poslanca Arda van de Steura z VVD, ide práve o diplomatov z takýchto krajín, ktorí si svoje povinnosti neplnia.
"Normálne je v Holandsku, toto považované za zločin," uviedol pre nu.nl socialistický poslanec Harry van Bommel na adresu diplomatov ignorujúcich dopravné pokuty.