Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 19:34
Aj hovorca prokuratúry naznačil, že súd bol pomstou za jeho aktivizmus. Otázky o právnom štáte má aj zahraničie.
KIROV, PRAHA. Najslávnejší ruský bloger, právnik a kandidát na hlavu ruskej metropoly Alexej Navaľnyj sa starostom Moskvy nestane. Najmenej budúcich päť rokov strávi v ruskej trestaneckej kolónii.
Rozhodol o tom vo štvrtok za obrovskej pozornosti novinárov z celého sveta Leninský obvodný súd v Kirove. Sudca dal povel policajtom blogera ihneď zatknúť.
Generálna prokuratúra však ešte vo štvrtok večer podala prekvapujúco sťažnosť pre uväznenie Navaľného.
Prokuratúra nevidí dôvod na uväznenie Navaľného, pretože rozsudok nenadobudol platnosť.
O jej sťažnosti bude už v piatok ráno rozhodovať príslušný súd, uviedla tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na Navaľného právneho zástupcu Vadima Kobzeva.
Budú pokračovať
Spolu s Navaľným odsúdili aj jeho priateľa a spoločníka Petra Oficerova, riaditeľa lesného závodu Vjatskaja. Ten strávi za mrežami štyri roky.
Podvodom mali ukradnúť štátnemu podniku Kirovles 16 miliónov rubľov. Obaja vinu odmietajú – Navaľnyj naopak obvinil vedenie Kirovlesa z podvodov a rozkrádania.
Tušili, že iba s podmienkou nevyviaznu. „Vedel, že to bude tvrdé. Takže sa na to pripravil, ak je vôbec možné sa na takú vec pripraviť,“ povedala s vážnou tvárou, ale bez sĺz a hystérie manželka Julia.
Sľúbila, že bude pokračovať v protikorupčných projektoch, ktoré majú za cieľ odhaľovať konkrétnych aktérov rozkrádania pomocou štátnych zákaziek.
Navaľnyj ani Oficerov nepôsobili ako zlomení ľudia, chcú sa odvolať. „Dobre. Nebuďte bezo mňa smutní. A hlavne – neupadnite do nečinnosti, žaba sama seba nezhodí z ropovodného potrubia,“ napísal na Twitteri Navaľnyj.
Proces s Alexandrom Navaľným ukazuje, aké zle miesto na azyl si Edward Snowden vybral, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Odsúdili rozsudok
Jeho stúpenci sa ešte pokúšali zablokovať cestu, po ktorej blogera odvážali v antone preč, ale polícia bola na podobné protestné akcie pripravená a niekoľko ľudí hneď zatkla.
V Moskve sa mal konať veľký míting, ale Manéžne námestie, kde ľudia chceli vysloviť nesúhlas s verdiktom, bolo nečakane uzatvorené, oficiálne pre nutnú opravu. Okrem toho námestie obkľúčili policajti a ťažkoodenci so štítmi.
Väčšina ruských politikov, novinárov i analytikov odsúdila rozsudok a označila ho za kardinálnu chybu Kremľa, ktorému sa ruské súdy neoficiálne podriaďujú.
I keď podľa známeho komentátora Leonida Radzichovského Navaľnyj nemal veľké šance zvíťaziť v moskovských voľbách, nebezpečie mohol znamenať pre vládnu garnitúru do budúcnosti.
Analytik rozhlasovej stanice Echo Moskvy Anton Orech vyhlásil, že Navaľnyj urobil chybu, keď prerušil svoju kampaň a nechcel už o moskovskú radnicu bojovať. „Teraz, keď je vo väzení, by mal oveľa väčšiu šancu na úspech, než na slobode.“
Dovtedy, kým bude mať bloger možnosť sa odvolávať, nemôžu jeho kandidatúru zrušiť. On sám však vo štvrtok vyhlásil, že sa na voľbách za tejto situácie nezúčastní.
Pomsta za kritiku
Pohoršené reakcie začali prichádzať i zo zahraničia a negatívne na rozsudok zareagovala dokonca i moskovská burza – ceny akcií ruských podnikov po celý deň padali.
Aj keď sudca odmietol akúkoľvek politickú motiváciu trestu, analytici i novinári sa prikláňajú k tomu, čo už minule nahlas vyslovil sám Navaľnyj. Ide o pomstu za jeho kritiku vedenia krajiny i protikorupčné projekty, ktorými sa preslávil v celom Rusku.
Napokon, že ide o politickú odplatu, nedávno pripustil i hovorca vyšetrovacieho výboru ruskej prokuratúry Dmitrij Markin. Povedal, že keby sa bloger toľko nezviditeľňoval, nemusel skončiť pred súdom.
Odhaloval krádeže aj jamy na cestách
Navaľnyj získal slávu na internete. Poukazoval na korupciu a kritizoval jamy na cestách.
MOSKVA, PRAHA. Tridsaťsedemročný právnik a bloger Alexej Navaľnyj sa prihováral mladšej generácii, jeho hlavnou zbraňou sa stal internet. V decembri 2010 uviedol do činnosti projekt, ktorý nemal dovtedy v Rusku obdobu. Nazval ho RosPil.
Na rozdiel od rôznych táravých diskusných fór sú príspevky na stránkach RosPilu konkrétne, strohé a profesionálne. Vždy ide o jediné – odhaliť krádeže v štátnych zákazkách. Navaľnyj získal špičkových právnikov, ekonómov, expertov z odborov. Odnožou projektu je akcia RosJama, kde ide o diery na cestách.
Navaľnyj sa postupne stal miláčikom prinajmenšom vzdelaných más a obyvateľov veľkých miest. Začal spolupracovať s ďalšími opozičnými lídrami, vystupoval na demonštráciách, ale zúčastnil sa i na niektorých verejných vystúpeniach ruských nacionalistov.
Nemajetné vrstvy si zasa získal presadzovaním progresívnej dane. Podľa analytikov mal veľkú šancu v blížiacich sa voľbách moskovského starostu, no zastavil ho rozsudok vinný.
Navaľnyj, otec dvoch detí a syn úspešných podnikateľov, je najvýraznejšou tvárou súčasnej ruskej opozície. Je veľmi populárny i preto, že za sebou nemá nomenklatúrnu kariéru a žiadnu funkciu v politických štruktúrach, pokiaľ nerátame jeho poradenstvo pravicovému gubernátorovi Kirovskej oblasti Nikitovi Belychovi.
Petra Procházková
Ruskí politickí väzni
Michail Chodorkovskij
Ruský podnikateľ, bol v roku 2004 šestnásty najbohatší človek sveta. Ako hlavu Jukosu ho rok nato odsúdili za podvod a daňové úniky na deväť rokov. Neskôr bol odsúdený aj za spreneveru a pranie špinavých peňazí. Procesy s ním sú považované za politicky motivované. Za mrežami by mal byť ešte tri roky.
Platon Lebedev
Najznámejší spolupracovník Mikhaila Khodorkovského sedí rovnako ako jeho bývalý šéf za daňový únik, spreneveru a pranie špinavých peňazí. Minulý rok mu vďaka zmene trestného zákona skrátili trest, mali by ho prepustiť už tento rok. Amnesty International ho spolu s Chodorkovským považuje za „väzňa svedomia“.
Pussy Riot
Moskovská punkrocková skupina odohrala vo februári minulého roku v ortodoxnom chráme skladbu o spojení cirkvi s Vladimirom Putinom. Dve z nich odsúdili sa chuligánstvo motivované náboženskou nenávisťou, tretiu prepustili. Ich zadržanie vyvolalo na Západe kritiku predovšetkým medzi hudobníkmi.
Sergej Udaľcov
Líder ľavicových extrémistov, ktorí sú súčasťou Putinovej opozície, viedol pri znovuzvolení Putina za prezidenta v minulom roku moskovské protesty. Opakovane ho spolu s Alexejom Navaľným väznili a zase prepúšťali. Väčšinu tohto roka strávil v domácom väzení. Je obvinený z podnecovania masových protestov.
Sergej Magnitskij
Ruský auditor odhalil podvody daňových úradníkov a policajtov. Po tom, ako to oznámil nadriadeným, bol obvinený z pomoci daňovým únikom. Magnitsky zomrel vo väzení, oficiálne na infarkt, podľa iných ho dobili. Prípad vyhrotil americko-ruské vzťahy. Minulý týždeň ho súd odsúdil aj po smrti.
Petra Procházková