Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 17:56.
ISLAMABAD, BRATISLAVA. „Prajem si, aby sa to nikdy nestalo,“ napísal v liste Malale Jusufzájovej jeden z lídrov pakistanského Talibanu Adnan Rašíd.
Za októbrový útok jeho skupiny pri škole, pri ktorom pätnásťročné dievča takmer zomrelo, sa neospravedlnil. „Len Boh rozsúdi, či to bolo dobré, alebo zlé,“ napísal islamista.
Malala bola známa už aj pred útokom. V roku 2009 písala blog o živote v pakistanských oblastiach ovládaných Talibanom. Islamisti jej to nezabudli, ani keď ich odtiaľ vytlačila armáda.
Po rokoch si ju našli a nechtiac z nej urobili symbol boja za vzdelávanie pre všetkých a kandidátku na Nobelovu cenu za mier.
Narodeniny v OSN
Svoje šestnáste narodeniny oslávila Malala minulý piatok vystúpením pred OSN. Zopakovala svoju výzvu, aby všetky deti mohli študovať, „aj pre synov a dcéry členov Talibanu a ďalších teroristických skupín“.
Rašíd v liste tvrdí, že Taliban na ňu nezaútočil preto, že propaguje vzdelanie, ale pre jej útoky na hnutie.
„V prejave si povedala, že pero je silnejšie ako meč. Preto zaútočili na tvoj meč, nie na zošity a knihy,“ píše terorista, ktorý sa v roku 2003 pokúsil zabiť prezidenta Parvíza Mušarráfa a pred rokom ušiel z väzenia.
Útok ho vraj šokoval a k Malale cíti „bratskú lásku“, keďže obaja pochádzajú z rovnakého kmeňa. Dievčaťu navrhuje, aby sa vrátilo do vlasti.
„Vráť sa domov, prijmi islamskú a paštunskú kultúru, vyber si niektorú z dievčenských náboženských škôl a používaj svoje pero,“ napísal Rašíd. „Odhaľuj pritom sprisahanie malej elity, ktorá chce zotročiť celé ľudstvo.“
Naďalej vraždia
Rodičia dievčaťa priznali, že o liste vedia, ale nechcú ho komentovať. Britský expremiér Gordon Brown, ktorý je teraz vyslancom OSN pre globálne vzdelávanie, tvrdí, že to dokazuje, že Taliban sa dostáva do defenzívy.
„Vieme, že stále bombardujú školy, vraždia učiteľov a masakrujú študentov,“ vyhlásil podľa BBC. To priznáva aj Taliban, no hovorí, že v školách sa skrývajú jednotky pakistanskej armády.
List je určený najmä pakistanskej verejnosti. Kým Malala je vo svete hviezdou, doma mnohí pripomínajú, že iné dievčatá nemôžu chodiť do školy aj pre útoky západných armád.
„Ak by ťa postrelilo americké bezpilotné lietadlo, počúval by svet o tvojom zdravotnom stave? Pozvali by ťa do OSN?“ pýta sa v liste Rašíd.