Hamburg 20. júna (TASR) - Princípom fľaškovej pošty chce malá nadácia v San Franciscu zanechať budúcim generáciám svedectvo o jazykovej bohatosti ľudstva na prahu 21. storočia.
Pri realizácii projektu s názvom Rosetta sa učenci nechali inšpirovať známou Rosettskou doskou, ktorú objavili archeológovia na brehu Nílu ešte v roku 1799 a vďaka ktorej sa podarilo francúzskemu učencovi Francoisovi Champolionovi rozlúštiť egyptské hieroglyfy. Kamenná platňa, pochádzajúca z 2. storočia pred n.l., obsahovala totiž obsahovo rovnaké záznamy, ktoré egyptskí kňazi vyryli v troch jazykoch, v pôvodnom staroegyptskom, v takzvanom démotickom, ľudovom jazyku a v klasickej gréčtine.
V prípade modernej Rosettskej dosky sa na tenkú niklovú platničku nanesú pomocou iónového lúča tri prvé kapitoly z biblickej knihy Genezis v tisícke rôznych jazykov, počnúc abcházštinou, končiac jazykom kmeňa Zulu. Nosiča dát budú chrániť dve sklenené polgule, ktoré budú pôsobiť zároveň ako zväčšovacie sklo. Budúcim generáciám archeológov a lingvistov poslúžia ako návod prvé slová Genezis v ôsmich jazykoch, umiestnených do vonkajšieho obvodu nosiča.
Doterajšie previerky kvality niklovej doštičky dopadli veľmi sľubne. Doštičku nepoškodila ani slaná voda ani slnečné lúče, ba dokonca ani rádioaktívne žiarenie.
Podľa iniciátorov projektu by nemí svedkovia súčasnosti mali vydržať približne 2000 rokov.
Zmyslom záchrannej akcie, počas ktorej sa medzi múzeá, knižnice a súkromné zbierky rozdelí približne 10.000 niklových platničiek, je zachovať svedectvo o rečovej bohatosti predchádzajúcich generácií pozemšťanov. Podľa odhadov lingvistov zmizne do roku 2100 až 90 percent z terajších 6000 až 7000 jazykov, ktoré sa ešte dnes vo svete používajú, informuje najnovšie vydanie nemeckého časopisu Der Spiegel.
jč ed