DHÁKA. Na trest smrti odsúdil dnes bangladéšsky tribunál pre vojnové zločiny lídra islamskej strany Džamáate islámí.
Súd uznal Alího Ahsana Muhammada Mudžáhída, 65-ročného generálneho tajomníka strany, za vinného z genocídy, sprisahania s cieľom vraždiť intelektuálov, mučenia a únosov počas vojny za nezávislosť od Pakistanu v roku 1971.
Podľa agentúry AP má na svedomí napríklad únosy a vraždy novinárov, učiteľov, spisovateľov či šéfdirigenta.
Bangladéšsky tribunál vyniesol už päť rozsudkov nad súčasnými či bývalými predstaviteľmi strany.
Začiatkom týždňa odsúdil bývalého lídra Džamáate islámí, ktorého uznal za vinného zo zločinov proti ľudskosti počas vojny za nezávislosť.
Tribunál oznámil, že hoci si 91-ročný Ghulám Azám zaslúži trest smrti, vzhľadom na jeho vek mu vymeral 90 rokov väzenia.
Bangladéšska vláda omieta argumenty Džamáate islámí, že súdny proces je politicky motivovaný.
Tvrdí, že pakistanská armáda počas vojny zabila tri milióny ľudí a znásilnila 200-tisíc žien - a to s pomocou kolaborantov.
Džamáate islámí a jej lídri vtedy otvorene brojili proti založeniu Bangladéša. Nezávislosť napokon získal s pomocou Indie 16. decembra 1971, keď pakistanská armáda kapitulovala.
Agentúra AP pripomenula, že tribunál zriadila v roku 2010 vláda premiérky Šajchy Hasíny Vadžídovej. Vyslúžila si tým kritiku opozície, ktorú vedie expremiérka Chálida Zijáová. Cieľom tribunálu je podľa nej oslabiť opozíciu.
Džamáate islámí je hlavným politickým spojencom Zijáovej Bangladéšskej národnej strany. Počas vlády Zijáovej v rokoch 2001-06 mala Džamáate islámí v jej kabinete dvoch ministrov.