Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PANAMA, BRATISLAVA. Sú to posledné skutočné bašty komunizmu. Prežili Sovietsky zväz a ešte sa u nich nespustili ekonomické reformy ako v Číne či vo Vietname.
Kuba a Severná Kórea ležia od seba tisícky kilometrov, no spája ich mnohé. Nenávisť k Spojeným štátom, zahraničné sankcie a embargá či dlhoročná vláda jednej rodiny.
Najnovšie aj záhada jednej zhabanej lode plnej starých sovietskych zbraní, ktorá z Kuby smerovala práve do Severnej Kórey.
Pre Panamu bola severokórejská nákladná loď Čong Čon Gang podozrivá do začiatku. Hrdzavé 34-ročné plavidlo sa v Karibiku neobjavilo štyri roky.
Keď v júni išlo smerom do Kuby, na niekoľko dní vyplo automatický signál, ktorý ukazuje jeho polohu.
Posádka vzdorovala
Pôvodné podozrenie bolo, že na palube pašujú drogy.
Čong Čon Gang má za sebou už rôzne nelegálne kšefty, zadržali ju za pašovanie drog aj munície. V roku 2009 ju tiež prepadli somálski piráti.
Na panamské volania loď nereagovala, preto ju nakoniec zadržali. Tridsaťpäť členov posádky však vzdorovalo násilím, údajne palicami, a Panamčanom trvalo päť dní, kým sa dostali na palubu.
Kapitán lode najskôr tvrdil, že dostal infarkt, neskôr sa vraj pokúsil o samovraždu. Posádka odmietla zdvihnúť kotvu, a tak ju Panamčania museli odťať, aby pohli loďou.
Na lodi bolo 255-tisíc vriec hnedého trstinového cukru z Kuby. Pod nimi však objavili prepravné kontajnery plné zbraní.
Keďže posádka znefunkčnila vyťahovací žeriav, musia vrecia vyhadzovať ručne, preto im celkové preskúmanie nákladu bude trvať niekoľko dní.
„Teraz už rozumieme samovražedným sklonom kapitána a vzbure posádky,“ povedal podľa CNN panamský minister bezpečnosti Jose Raul Mulino.
Aj dva MIG-y
V utorok večer sa k nákladu priznala Kuba. V oficiálnom stanovisku povedali, že loď viezla 240 ton zastaraných zbraní.
„Sú medzi nimi dva systémy protilietadlovej obrany, deväť striel, dve stíhačky MIG-21 a pätnásť motorov pre MIG-y,“ uviedli podľa BBC predstavitelia karibskej krajiny.
Oficiálna kubánska verzia znie, že zbrane z 50. rokov smerovali do Severnej Kórey a mali ich tam zmodernizovať a poslať naspäť na Kubu.
Predpokladá sa, že náklad cukru mal byť súčasťou odmeny pre Pchongjang. Sankcie OSN však zakazujú dovoz a vývoz zbraní do Severnej Kórey.
Niektoré krajiny s tým však problém nemajú, už viackrát prichytili severokórejskú loď so zbraňami. V minulých rokoch ich vyviezli do Sýrie, Iránu či do Barmy. Vývoz zbraní je jednou z mála vecí, na ktorých krajina zarába.
Kuba a Severná Kórea ako posledné ostrovy komunizmu majú k sebe blízko. Začiatkom júla bol v Havane na návšteve najvyšší severokórejský vojenský predstaviteľ.
Vzdialenosť oboch štátov však spôsobuje, že ekonomická spolupráca nie je rozvinutá. Kuba podľa BBC nepatrí medzi desať najväčších obchodných partnerov Severnej Kórey.