Mnohým Američanom sa nepáči rozsudok súdu. Georgea Zimmermana, ktorý zabil mladého Afroameričana, považujú za vraha.
Slovo spravodlivosť už nič neznamená, hovorí Julia Wadsworthová zo San Francisca. S rozhorčením tak reaguje na rozhodnutie súdu v prípade Georgea Zimmermana, ktorý minulý rok zastrelil sedemnásťročného Trayvona Martina.
„Ak si niekto myslí, že v tomto prípade nezohrala úlohu rasa, mali by sme sa opýtať, ako by to dopadlo, keby bol Trayvon beloch,“ dodala.
Rozsudok, ktorý Zimmermana oslobodil, označila za strach naháňajúci precedens, ktorý ospravedlňuje, či dokonca schvaľuje vraždu.
Mnohí tento verdikt dávajú do kontrastu s prípadom černošky Marissy Alexanderovej z Floridy, ktorú súd poslal do väzenia na dvadsať rokov za to, že vystrelila do vzduchu, keď sa snažila ochrániť pred násilným manželom.
V jej prípade, na rozdiel od Zimmermanovho, sudca do úvahy princíp „stand your ground“ nebral. Ann-Marie Murphyová z Ann Arbor si myslí, že rozsudok nad Zimmermanom hovorí o absolútnej necitlivosti poroty.
„Tým, že ho nepotrestali za vraždu mladého muža, náš justičný systém deklaroval, že životy niektorých ľudí nie sú hodné ochrany,“ myslí si.
Aj napriek neutíchajúcej debate o striktnejšej kontrole zbraní v Amerike štát Missouri v piatok prijal zákon zavádzajúci do škôl predmet o zbraniach, ktorý zhodou okolností podporuje Národná asociácia zbraní NRA a zbraňová loby.
V rámci predmetu sa prváci budú učiť, ako reagovať vo vyhrotených situáciách.
Američania majú porekadlo, ak spadne strom, ale v lese nikto nie je, vydá padajúci strom zvuk? Zdravý rozum a logika naznačujú, že áno. Ak však muž zabije chlapca bez svedkov, je vrahom?
Porota tvrdí, že nie.