
Rok narodenia: 1976
Vzdelanie: FF UK, žurnalistika, politológia
Kariéra: Slovenský rozhlas, Národná obroda, agentúra Sita, Žurnál Rádia Twist, Noviny STV, O päť minút dvanásť, STV, TA3
Michal Dyttert, TA3
Michal Dyttert bol jedným z najprofesionálnejších redaktorov Slovenskej televízie. Keď odmietol príkazy, koho má a koho nemá volať do relácie O päť minút dvanásť a dal výpoveď, takmer okamžite zapadol do volebného štúdia TA3. Je presvedčený, že v získavaní povolebných reakcií politikov bola ich televízia v konkurencii verejnoprávnej a Markízy najpohotovejšia. „Ale aj volebné vysielanie Markízy považujem z hľadiska formálneho, kde patrí štúdio alebo grafika, za veľmi profesionálne zvládnuté.“ O STV to povedať nemohol, scény a štúdiá boli podľa neho ako z minulého storočia. „Keďže je to verejnoprávna televízia, mohli si dať na tom záležať viac. Prekvapilo ma aj to, že STV dala povolebnému vysielaniu taký istý priestor ako komerčná Markíza.“
Keď Dyttert s moderovaním politických diskusných relácií začínal, iba sa učil, ako nadväzovať vzťahy s politikmi. „Priznávam, že najskôr som sa musel zbaviť rešpektu pred tým, že majú v rukách výkonnú moc. Aby som nemal problém pýtať sa ich na hocičo.“ Potom už treba iba kontinuálne sledovať vývoj na politickej scéne a vytvoriť si pravidlá na triedenie získaných informácií. „Deliť ich na oficiálne a neoficiálne, keďže uverejniť nemožno všetky. Treba tomu pokušeniu odolať.“
Nenamýšľa si však, že by mali diskusné relácie pred voľbami zásadný vplyv na preferencie či konečné rozhodnutia voličov. „Výnimkou boli asi len duely Mikuláša Dzurindu s Robertom Ficom. Najmä posledný, v Site televízie Markíza. Mikuláš Dzurinda bol na Fica veľmi dobre pripravený, to mohlo presvedčiť časť váhajúcich voličov.“
On sám s politikmi negatívnu skúsenosť nemá. „Všetci majú záujem ukazovať sa v médiách, či už pred, alebo tesne po voľbách. Problém som nemal ani s predstaviteľmi porazených strán. Podľa mňa je ale slovenská politická scéna rozdrobená na množstvo politických strán a nie je možné vybrať si nejakých dvoch lídrov a urobiť divácky atraktívny televízny duel, aký malo pred voľbami Nemecko. Tam dve moderátorky bravúrne zvládli diskusiu Schrödera so Schüsselom. „Sú tam vyprofilované dve silné strany, vyzretá politická scéna a iná politická kultúra.
„Ďalším háčikom u nás je fakt, že jeden z lídrov dvoch najsilnejších strán Vladimír Mečiar odmieta duely s Mikulášom Dzurindom.“
Autor: MICHAELA JANOTOVÁ