Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
MEXICO CITY, BRATISLAVA. V pondelok na svitaní letelo na severe Mexika pri hraniciach so Spojenými štátmi niekoľko vojenských vrtuľníkov.
Prišli si po lídra drogového kartelu Los Zetas Miguela Angela Moralesa Treviňa, ktorý sa pod nimi viezol v nákladnom aute.
Vláda neprezradila, ako sa jej to podarilo, no vrtuľníky prinútili nákladiak zastať. Treviňa aj s jeho pokladníkom a ochrankárom bez výstrelu zajali.
Mal pri sebe dva milióny dolárov v hotovosti, osem pištolí a mnoho nábojov.
Osemdesiattisíc mŕtvych
Los Zetas
Kartel vznikol v 90. rokoch, vytvorili ho bývalí členovia elitných jednotiek armády, ktorí dezertovali. Sú dobre vycvičení a vyzbrojení.
Spočiatku bol ozbrojeným krídlom kartelu Gulf. V roku 2010 sa oddelil.
Od roku 2012 ho viedol Treviňo.
Svojich ľudí má aj v USA, ovláda Guatemalu. Jeho vplyv vraj siaha až do Argentíny.
Väčšinu ziskov má z drog, venuje sa aj výpalníctvu či obchodu s ľuďmi.
Je to zatiaľ najväčší úspech nového prezidenta Enriqua Peňu Nieta v boji proti kartelom od decembra minulého roka, keď nastúpil do úradu.
Peňa Nieto pritom sľuboval, že vo vojne proti drogovým kartelom, ktorá prebieha už od roku 2006 a zomrelo pri nej viac ako 80-tisíc ľudí, zmení taktiku.
Hovoril, že aj keď sa vláde podarí zatknúť alebo zabiť lídra kartelu, nepomôže to, lebo o chvíľu sa na jeho miesto dostane iný.
Vojakov, ktorých po Mexiku rozmiestnil jeho predchodca, chcel nahradiť lokálnymi policajtmi. Tí sa mali sústrediť najmä na zvýšenie bezpečnosti bežných ľudí. Zmena taktiky zatiaľ zlepšenie nepriniesla.
„Napriek tomu, že takto nechcel bojovať, bude osobne veľmi šťastný, že sa mu podarilo bez jediného výstrelu zneškodniť takého vplyvného človeka, akým bol Morales Treviňo,“ okomentoval to korešpondent BBC Will Grant.
Vzrušuje ho bolesť
Treviňo totiž patrí medzi najvplyvnejších ľudí mexického podsvetia. Jeho kartel ovláda podľa analytickej spoločnosti Stratfor najväčšiu časť mexického územia.
Je taký silný, že ostatné kartely sa proti nemu spojili, aj keď dovtedy medzi sebou bojovali. Ani tak ho nezničili.
Mexické úrady za Treviňa ponúkali odmenu tridsať miliónov pesos (1,81 milióna eur), Američania zas päť miliónov dolárov (3,81 milióna eur).
„Je obvinený z pašovania drog, vraždy, mučenia, nepovoleného držania strelných zbraní a ďalších zločinov,“ povedal novinárom vládny hovorca Eduardo Sánchez. Na operácii podľa neho úrady pracovali tri mesiace.
Treviňo sa dostal na čelo kartelu Zetas aj napriek tomu, že na rozdiel od ostatných lídrov nepochádza z vojenského prostredia. Jedným z dôvodov bola jeho výnimočná brutalita, ktorou odstrašoval odporcov.
Vďaka tomu v Los Zetas postupne stúpal, pred rokom zvrhol aj lídra Heriberta Lazcana. Ich muži proti sebe bojovali, mnohí zomreli. V októbri nakoniec aj Lazcano a tým sa kartel opäť zjednotil.
„Je najsadistickejší z nich. Naozaj ho vzrušuje, keď môže ľuďom spôsobiť diabolskú bolesť,“ cituje Daily Telegraph Georgea Graysona, odborníka na mexické kartely.
Treviňovou obľúbenou zábavou bolo, že človeka oblial naftou, vložil ho do veľkého kontajnera a zapálil. Ďalší zomierali veľmi dlho, keď ich dobili drevenou doskou. Bol za požiarom v kasíne, kde zahynulo 52 ľudí, aj za masakrou takmer dvesto migrantov. Telá umučených nepriateľov na výstrahu vešal na moste.
Los Zetas nekončí
Los Zetas teraz stratili svojho lídra, čo zrejme bude opäť viesť k bojom vnútri kartelu. Treviňa zrejme bude chcieť nahradiť jeho brat Omar, ktorý však nemá také silné postavenie.
Môže to viesť aj k oslabeniu celého kartelu, na čom by získal ďalší veľký kartel Sinaloa.
No Los Zetas nezanikne. Už teraz „požičiava“ svoje meno menším kriminálnym organizáciám, ktoré si chcú takto vybudovať rešpekt.
„Vždy tu budú ľudia, ktorí sa budú nazývať Los Zetas, ľudia, ktorí zachovávajú tento postup práce,“ cituje BBC Alejandra Hopa, ktorý v minulosti pracoval pre mexickú tajnú službu.